Нандзин 2025:България с най-добро класиране от 15 години на световно в зала

Световното първенство в зала се проведе между 21-23 март в Нандзин, Китай, а www.atletikabg.com отрази всяка дисциплина от състезанието, както и българското участие на Никола Караманолов (60 м) и Пламена Миткова (скок дължина). След всяко голямо първенство е време за равносметка.
Българското участие
България участва с двама атлети на световното първенство, но те можеха да са три пъти повече. В официалните заявки фигурираха имената на новият европейски шампион на скок дължина в зала Божидар Саръбоюков, атлетката на България за последните три години Пламена Миткова (скок дължина) и най-бързият българин тази зима Никола Караманолов (60 м). Право на участие имаше и Габриела Петрова (троен скок), а Тихомир Иванов (скок височина) и Христо Илиев (60 м) бяха близо до класиране по ранкинглиста.
За съжаление Божидар Саръбоюков се разболя тежко от грип преди пътуването за Китай, Габриела Петрова не се чувстваше във форма за световно първенство, а Иванов и Илиев останаха под чертата за участие в шампионата. Така за Китай заминаха Никола Караманолов и Пламена Миткова.


Караманолов продължи много доброто си представяне през сезона с резултат от 6.71 в сериите на 60 м, което го остави извън полуфиналите. Той стартира сезона повече от отлично на 18 януари с две бягания по 6.63, а на 21 март бяга 6.71 като записа и полуфинал на еврошампионата в Апелдоорн, Холандия и медал от балканския шампионат в зала. Атлетът от Ямбол показа постоянна форма през зимата, а конкуренцията с Христо Илиев (6.68 през сезона) очертава интересни състезания на спринт през лятото.
Пламена Миткова се класира на шеста на европейския шампионат в зала на 8 март в Нидерландия с 6.63 и четвърта на световното на 23 март в Китай с ….6.63. Пловдивчанката атакува медалите и титлата в последния опит, въпреки болки в прасеца и се контузи. Както каза треньорът й Ивайло Русенов тя трябваше да рискува, а четвъртото й място е най-доброто българско класиране на световен шампионат в зала от Доха 2010, когато Ваня Стамболова завоюва бронзов медал на 400 м. Перспективите са да се възстанови напълно за летния сезон, когато в средата на септември е световното първенство в Токио, Япония.
Между скоковете на дължина тази зима 20-годишната Миткова стана и най-бързата българка с национална титла на 60 м и резултат 7.30.

Пет годишно закъснение
Световното първенство в зала в Нандзин имаше проблеми с провеждането. Градът бе избран за домакин на събитието през 2018-а година в спор със сръбската столица Белград и оригиналните дати бяха в края на март 2020-а. В навечерието на състезанието през февруари месец 2020-а пандемията причинена от вируса Ковид 19 и тръгнала от Китай, завладя света и всички международни състезания бяха отменени.
Така световното в Нандзин беше отменяно няколко пъти. През 2022-а Белград проведе това състезание и през 2024-а наред бе Глазгоу, Великобритания, град, койти също организира световно в зала. Редът на Нандзин дойде през 2025-а.
И още един интересен факт: австрийският спортен журналист Олаф Брокман е избран за прес делегат на Световната атлетика през 2018-а за Нандзин 2020. Близо до 80-те си години и седем години след избирането си за прес отговорник за това състезание, той все пак работи на това първенство, но през 2025-а. Постави и своебразен световен рекорд – от 20 световни първенства в зала от Индианаполис, САЩ през 1987-а до Нандзин, Китай 2025-а, той е присъствал на всички първенства в зала и е може би единственият човек посетил всички издания на това спортно събитие.
Екшън героите, статистиките и рекордите
На световното първенство в зала в Нандзин участваха 516 атлети (274 мъже и 242 жени) от 117 атлетически федерации от шест континента.
Бяха поставени:
- 3 най-добри постижения в света за годината
- 1 рекорд на шампионатите
- 3 континетални рекорда
- 32 национални рекорда
Гудаф Цегай (Етиопия) постави рекорд на шампионатите с 3:54.86 на 1500 м.

Американецът Грант Холоуей (60 м с препятствия) и шведът Арманд „Мондо“ Дуплантис (овчарски скок) спечелиха трети златен медал от световно първенство в зала, като никои в техните дисциплини не е правил това.
Якоб Ингебригтцен (Норвегия) е втория след етиопската легенда Хайле Гебреселасие, който печели дубъл на 1500 м и 3000 м на световно в зала. Хайле стори това в японския град Маебаши през 1999-а.
Ингебригтцен бе един от петимата европейски шампиони от Апелдоорн 2025, които дублираха титлите си в Европа и света заедно с Джерамая Азу (Великобритания) – 60 м, Анди Диаз Ернандес (Италия) – троен скок, Сага Ванинен (Финландия) – петобой и Сандерс Скотхейм (Норвегия) – седмобой.

Патриция Ван дер Векен спечели първия медал от световни първенства (на открито или в зала) за Люксембург.
Тримата неочвани шампиони бяха дебютантите Клеър Брайънт (САЩ) в скока на дължина при жените, Мари-Жули Бонин (Франция) на овчарски скок при жените и Джош Хой (САЩ) на 800 м при мъжете.
16 атлетически федерации имаха шампиони, 32 финалисти, а 52 (сред които и България) имаха атлети в топ 8.
И още статистика:
- 153 бяха хората от персонала, който направи телевизионната продукция
- 128 страни излъчваха директно шампионата по телевизията
- Още 108 страни имаха излъчване по дигитални канали
- 36 камери и 61 миккрофона хващаха всеки кадър и звук от шампионата
- 57 бяха телевизионните журналисти и 188 членовете на другите медии, включително и 76 фотографа
- 22 500 материала бяха написани по времето на първенството и публикувани в световните медии
- Каналите на социалните медии на Световната атлетика направи над 400 поста и спечели допълнителни 16 000 последователи
- Видео съдържанието бе изгледано 26.5 милиона пъти с 32 милиона импресии и повече от 2 милиона реакции или коментари
- Най-коментирана бе бе титлата на овчарски скок при жените на Мати Жоли-Бонин (Франция) със 70 000 реакции