11 януари: На този ден в атлетика е родена Емилия Драгиева

Една от шестте българки преодолели двата метра в скока на височина Емилия Драгиева закръгли 60 години на 11 януари 2025-а година.
Емиля, която е родена в Стара Загора започва да тренира атлетика в началните класове и влиза в спортното училище като се готви при тандема Тодор Гургулиев и Донка Нанева-Гургулиева.
Постепенно тя израства като една от най-силните ни атлетки в скока на височина и успява да реализира потенциала си.

Освен, че се състезава в „Златния век“ на българската атлетика през 80-е години на миналото столетие, Драгиева спечели бронзов медал на световното първенство в зала в Индианаполис, САЩ през 1987-а, когато отстъпи на само на великата Стефка Костадинова и Сузане Байер (ГДР).
С това отличие и личния си рекорд от 2.00 м старозагорката е сред топ 30 на най-изявените български атлети за всички времена.
Според статистиката на Александър Вангелов високата 1.68 атлетка е преодоляла с цели 32 см ръста си, с което заема пето място в тази любопитна класация.

След кариерата си Драгиева постига още два страхотни резултата в личния си живот като става майка на две дъщери, едната от които – Елеонора, също тръгва по стъпките на майка си в скока на височина и в момента тренира деца в Стара Загора.
Емилия се завръща амбициозно в атлетиката преди 15 години като активен деец на олимпийски спорт номер едно в Стара Загора.
Благодарение на нейните амбиции и неуморна работа и с помоща на сегашния президент на Българска федерация лека атлетика Иван Колев Емилия възражда леката атлетика в града.
С голямо нейно участие и с усилята на БФЛА, община Стара Загора и атлетическия клуб се полага нова атлетическа писта на стадион „Берое“, отново започва да се провежда легендарния атлетически турнир „Самарско знаме“, провеждат се два балкански шампионата и две европейски отборни първенства, няколко национални шампионата в различни дисциплини, обновяват се сектори за хвърляния, помощен атлетически стадион, атлетическа зала, провежда се и шосеен пробег, а трениращите атлетика деца, от няколко преди 15 години, вече доближават цифрата 1000.
В клуба са привлечени и няколко от най-добрите ни атлети в момента сред които са и майсторите в скока на височина Мирела Демирева и Тихомир Иванов.

В социална мрежа Фейсбук Емилия Драгиева обобщи юбилея си така:
60 години живот🙏
Благодарна съм за пътя,които изминах до тук!!
Екипът на списание „Атлетика“ и www.atletikabg.com пожелават много здраве, късмет, щастие, любов и превземане на нови атлетически предизвикателства пред Емилия Драгиева в бъдеще!