100 години българска атлетика: Александър Вангелов издаде книга по случай стогодишнината на българската атлетика
Церемонията за Атлет и Атлетка на България за 2024-а и на 100 години българска атлетика се състоя в зала „Фестивална“ в София на 11 декември и събра десетки легендарни атлети с най-големите съвременни звезди на леката атлетика и младите таланти на олимпийски спорт номер в страната ни.
Още в началото на церемонията бе представена книгата на статистика Александър Вангелов „Стоте най-добри за сто години атлетика в България 1924-2024“.
Книгата е издадена от Българска федерация лека атлетика и отпечатана в печатница „Е-принт“, която повече от две десетилетия работи за реализацията на специализираното списание „Атлетика“.
Изданието – посветено на стогодишния юбилей на българската атлетика е с над 400 страници и съдържа уникална статистика с ранглистите на топ 100 български атлети на всички дисциплини при мъже, жени, младежи и девойки под 23 години, юноши и девойки под 20 годии и под 18 години, както и за момчета и момичетата под 16 години.
Допълнително 64-годишният Вангелов е селектирал най-добрите постижения във всяка дисциплина като най-впечатяващата доминация на българската атлетка на столетието Стефка Костадинова с над 130 състезания с резултат над 2.00 м.
Книгата завършва с още по-интересна статистика на топ 20 от националните шампионати във всяка дисциплина.
Самият Александър Вангелов, който е говорител на повечето атлетически състезания в България, показа книгата и сподели, че е влязъл за първи път в зала „Фестивална“ преди повече от 50 години, а атлетиката е неговото всекидневие.
По-късно много от присъстващите получиха книга лично от автора.
Книгата започва с приветствия от президента на Европейската атлеттика Добромир Карамаринов и президента на Българска федерация лека атлетика Иван Колев.
Ето и какво казва Карамаринов в част от словото си за историческото издание:
„Зад всяко успешно класиране стои и сериозно постижение, а трудът на всеки един елитен български атлет може да се види и оцени чрез резултатите му през годините. Поклон и пред българските треньори, които са архитектите на тези постижения, високи резултати и рекорди.
Целият този труд е синтезиран и анализиран във вечните ранглисти подготвени от официалния статистик на БФЛА Алексадър Вангелов в поредната му книга, която държите в ръцете си.
В нея той е селектирал най-добрите 100 постижения за 100 години българска атлетика.
Като президент на Европейската атлетика имах възможността да наградя Александър Вангелов във всеотдайната му работа към любимия ни спорт. Над 40 години той събира резултатите на най-добрите български атлети продължавайки тази апостолска дейност след корифеи на българска спортна журналистика като Ешуа Алмалех, Асен Синдяконов, Борис Стамболийски и Григор Христов – хора посветили се изцяло на атлетиката със своите книги и статистики, и оставили значима следа в атлетическата статистика.
Новата му книга, посветена на „100 години българска атлетика“, е един чудесен подарък за този бележит рожден ден на българската царица на спортовете, а любителите на този спорт в България ще си припомнят постиженията на най-добрите български атлети за всички времена.“
Иван Колев също не пести суперлативи за автора:
„За Българска федерация лека атлетика е огромна чест да подпомогне издаването на този монументален труд от над 400 страници, които ни показват най-добрите резултати на българските атлети във всички дисциплини.
С гордост искам да припомня, че някои от резултатите на следващите страници са били световни рекорди и все още са в челото на световните ранглисти за всички времена.
Историята на българската атлетика започва с квалификации за олимпийските игри в Париж 1924, а през 2024-а във френската столица България отново участва с няколко атлети.
В стогодишния период между тези две олимпийски игри родните атлети записаха със златни букви десетки исторически постижения в балканската, европейската и световната атлетика.
Радващо през тази юбилейна година е, че много от младите ни таланти поставиха национални рекорди, а отборите ни при юношите и девойките бяха с рекорден брой състезатели.
Надявам се и им пожелавам, четейки резултатите на най-добрите български атлети в тази книга, да се амбицират, да достигнат и променят статистическите данни с нови рекорди и отлични постижения, а на олимпийските игри в Лос Анджелис 2028 да имаме двуцифрен брой атлети.“