100 години българска атлетика: Асата на Илиян Пищиков се събраха в пресклуб „България“

Поредната пресконфренция посветете на „100 години българска атлетика“ се състоя на 19 ноември в пресклуб „България“на националния стадион „Васил Левски“ в София.

Събитието е част от поредицата „Българските имена на Царицата“, която е съвместна инициатива на пресклуб „България“ със списание „Атлетика“, а три от най-ярките атлетки в дисциплината бягане с препятствия на 100 м бяха гости на пресконференцията.

Световната вицешампионка и двукратна европейска шампионка на 100 м бягане с препятствия Светла Димитрова-Пищикова, носителката на бронзов медал от първенство на Стария континент в същата дисциплина Яна Касова и европейската шампионка за девойки Гергана Стоянова – и трите възпитанички на големия треньор Илиян Пищиков споделиха част от спомените си.

Трите „аса“ на треньора Пищиков са тренирали заедно преди повече от две десетилетия в началото на века.

На пресконференцията присъства и президентът на БФЛА Иван Колев и Антон Бонов – главен редактор на сп. „Атлетика“, които представи участничките в пресконференцията.

Президентът на БФЛА Иван Колев припомни, че предишния петък (15 ноември) пред Националния театър „Иван Вазов“ се откри изложба свързана със 100 годишнината на българската атлетика.

Първа от атлетките говори Светла Димитрова-Пищикова. Тя върна лентата на многобройните си успехи като каза, че първата й световна титла за девойки на седмобой от Атина 1986-а е най-ценната й, защото е била в началото на кариерата си и побеждава съпернички, които са две години по-големи от нея.

18 години по-късно през 2004-а Димитрова-Пищикова завършва бляскавата си кариера с пето участие на олимпийските игри отново в гръцката столица.

Хърделистката, която е и актуалната ни рекордьорка на седмобой, напомни, че успехите в атлетиката идват с много труд и себераздаване на тренировките – факт, с който трябва да се съобразят и днешните атлети.

Настояща спортна журналистка и преподавателка в Национална спортна академия „Васил Левски“ – Яна Касова говори за невероятно тежките тренировки, които я извеждат до бронзов медал на европейското първенство в Мюнхен 2002-а. Касова направи и любопитен паралел между кариерата на баща си Васил Касов – рекордьор на 400 м на България и нейната кариера. Касов няма медал от европейско първенство, но има национален рекорд. Касова пък има медал от континентелен форум, но няма национален рекорд, който щеше да бъде равен на световния, тъй като Йорданка Донкова държеше върховото постижение от 12.21 от 1988-а до 2012-а.

Гергана Стоянова също се върна в годините на активната си състезателна дейност преди повече от 20 години. Стоянова спечели евроейската титла на 100 м с препятствия за девойки през 2001-а и постави национални рекорди на 60 м с препятствия в зала – 8.32 и на 100 м хърдели с 13.02 – постижения валидни и до днес.

Стоянова сподели, че макар да работи в сфера извън спорта, се интересува от атлетиката и половината съзнателен живот й е минал с вълненията от този спорт.

Гергана заключи, че днешните млади таланти трудно пробиват при мъжете и жените, и че е готова да сподели опита си.

По традиция пресконференцията завърши като президентът на БФЛА Иван Колев подари по една книга „За „Царицата“ с признание и любов“ на Григор Христов посветена на 80-годишнината на българската атлетика.

От БФЛА съобщиха, че Александър Вангелов ще представи поредната си  книга посветена на стодишнината на българската атлетика на 11 декември в зала „Фестивална“.

Снимки: Румен Рангелов и пресклуб „България“

Share Button