От новия брой: Милица Мирчева – От спортното ходене до рекордьорка в бяганията на дълги разстояния

Новият брой на списание „Атлетика“ излезе няколко дни преди началото на световното първенство по лека атлетика за мъже и жени в Будапеща, Унгария, което е най-голямото спортно събитие за 2023-а.

На миналото световното първенство в Орегон 2022 Милица Мирчева участва в маратона и записа 15-о място, а в Будапеща тя отново ще пробва силите си на класическата дистанция от 42.195 км.

Милица е и на корицата на новия брой на списанието, а екипът на „Атлетика“ проследява кариерата на най-добрата ни атлетка в бяганията на дълги разстояния.

Милица Мирчева е една от най-добрите български атлетки в последните години. Постиженията й в бяганията на дълги разстояния я извеждат до елита на тези така трудни дисциплини и тя се утвърждава като отлична атлетка в жестоката световна конкуренция.

Милица навлиза в непознати територии за българските спортисти – става първата българка участвала на олимпийски игри на маратон през 2016-а в Рио де Жанейро, първата българска професионална атлетка с покана за елитната компания на най-стария маратон в света – Бостънския, печели медал от европейско първенство по крос-кънтри, превзема националните рекорди на 5000 м в зала, 10 000 м, полумаратон и маратон. Тя е и първата българка бягала под 2 часа и 30 минути на маратон.

Мирчева бе единствената българска атлетка на световното първенство за мъже и жени в Орегон през 2022-а, където се състезава на маратона и се класира на 15-о място в общото класиране и на трето при европейките участвали там. На световното Милица постигна отлично време – 2:30:20, а през същата година бяга и на маратоните в Хюстън, САЩ през януари, където постигна 2:37:47 и в Копенхаген, Дания през май, където постави националния си рекорд 2:29:23.

Повече от 10 години Мирчева работи с Йоло Николов, който е един от утвърдените треньори в бяганията на средни и дълги разстояния с всеотдайната си работа и многобройни успехи на различни първенства с възпитаниците си.

В навечерието на световното първенство в Будапеща 2023 Милица Мирчева е една от най-сигурните ни участнички, а голямата й цел е класиране за олимпийските игри в Париж 2024. Списание „Атлетика“ припомня пътят на рекордьорката на маратон от атлетическата зала в Добрич до участията на най-големите световни форуми в леката атлетика.

От Добрич до Мездра

Милица Мирчева започва да тренира лека атлетика през 2008-а в клуб „Добруджа“ – Добрич. Още като момиче тя се състезава в най-тежките дисциплини. Участва в бяганията на средни и дълги разстояния и има успехи в спортното ходене с няколко сребърни медала в различните възрасти и участие в националния отбор на България. Трасето в село Оброчище, община Балчик (няколко години БФЛА провежда там националния шампионат по спортно ходене) е познато на Милица, а бъдещата шампионка в бяганията едва ли подозира, че след няколко години ще участва на олимпийски игри в най-престижната дисциплина – маратона.

В бяганията Милица трудно постига темпо под 4 минути на километър. В състезанията на 1500 м и 3000 м не успява да стигне до почетната стълбичка. Амбициозната девойка решава да смени треньора, групата и града, в който тренира. „Видях, че нямам прогрес и реших да направя кардинални промени.“ – споделя пред списание „Атлетика“ Милица. – „Така се свързах с Йоло Николов и започнах да тренирам по негови планове.“

През 2011-а година тя вече е картотекирана в „Атлет“ – Мездра и споделя тренировъчен опит с атлети като Митко Ценов (бъдещ рекордьор на България на 3000 м стипълчейз и европейски шампион в тази дисциплина за младежи под 23 години) и други талантливи бегачи, които работят под ръководството на трениращия треньор Йоло Николов. Самият Йоло е пример в групата си и често печели на различни състезания, като има няколко балкански титли в бяганията и участия на световни и европейски първенства.

На следващата 2012-а година Милица вече отбелязва значителен прогрес в резултатите си и достига до 4:36.63 на 1500 м и 17:32.20 на 5000 м. На 6 октомври в Каварна, България се провежда световния шампионат по полумаратон. Треньорът на Милица – Йоло Николов участва в състезанието като част от българския отбор, а 18-годишната атлетка бяга в символична щафета посветена на 100 годишнината от основаването на Световната атлетика (ИААФ). Милица бяга 100 м заедно с шампиони като Христо Марков, Стефка Костадинова, Евгени Игнатов, Даниела Йорданова, а в състезанието дебют в шосейните бягания прави бъдещата легенда на маратона Елиуд Кипчоге (Кения), който се класира шести.

След четири години Кипчоге триумфира на олимпийския маратон в Рио де Жанейро, а Милица става първата българка участвала на 42.195 км на олимпийски игри.

От Мездра до Рио и Флорида

Успехите на Милица не закъсняват и тя вече е част от националния отбор на България през 2013-а за европейското първенство по крос кънтри в Белград, Сърбия, където участва при девойките. Амбициозната Милица се класира на 32-о място от 107 финиширали девойки на 4000 м и е много разочарована. С Йоло правят дълъг разбор още същия ден. Подготовката започва на следващия ден, а „поправителният изпит“ е след година в Самоков, където е следващото европейско първенство по крос кънтри. И Милица го издържа с пълен шест: сребърен медал при девойките под 23 години на две секунди от шампионката и в конкуренция на 60 атлетки.

Същата 2014-а година съотборникът на Милица Митко Ценов подобрява националния рекорд на 3000 м стипълчейз, който се държи от  Михаил Желев от 45 години. Митко довежда рекорда до 8:20.87, а година след това през 2015-а печели и европейската титла при младежите под 23 години. Милица също опитва 3000 м стипълчейз и се класира за еврошампионата в Талин 2015, където поставя личен рекорд 10:21.43, но решава, че този дисциплина не е за нея.

Дългите бягания й се отдават и така тя взима квота за маратона за олимпийските игри в Рио де Жанейро 2016, където българка за първи път бяга на тази дисциплина.

Междувременно Мирчева е забелязана от американските университети и започва да учи в Университета на Флорида в столицата на най-южния американски щат – град Талахаси. Успоредно с образованието си в Америка Милица не спира да тренира и започва подобрява национални рекорди.

Да надбягаш коронавируса

В последната година в университета през 2019-а Мирчева е в страхотна форма и поставя национални рекорди на 10 000 м – с 32:30.07 в Пало Алто, САЩ и на полумаратон с 1:11:14 във Валенсия, Испания.

Голямата цел за 2020-а е покриване на норматив за олимпийските игри в Токио, Япония, а Милица вече има покана за маратона на Бостън през април, но драма с колосални размери предстои за целия свят през същата година.

В началото на януари 2020 пандемията от коронавирус пламва в Китай, но светът още не знае какво го очаква. Коронавирусът настъпва бързо и в Италия положението става тежко в края на февруари, а именно там в Неапол Милица участва на полумаратон, където се доближава до националния си рекорд с 1:11:43 и шесто място. След състезанието Милица се прибира в България и заминава заедно с треньора си Йоло Николов в Кения за подготвителен лагер за Бостънския маратон, който е в края на април. Именно тогава е обявена световна пандемия след като коронавирусът се разпространява в целия свят. Летищата са затворени, движението на хора по вода, въздух и суша е ограничено, спортните състезания също са забранени, а олимпийските игри в Токио са отложени за 2021-а година.

Милица и Йоло тренират в Кения като лагерът трябва да се 3-4 седмици. Вместо това те остават блокирани в африканската държава почти 100 дни, а връщането им в България прилича на спасителна операция,  която включва специален полет от Найроби до Лондон, а след това карантина в България. Бостънският маратон не се проведе за първи път в своята 124-годишна история през 2020-а, а градът бе пуст на обявената дата за състезание.

Мирчева променя програмата си и се съобразява с мерките взети за превенция срещу коронавируса. Първото й състезание за лятото на 2020-а в началото на юли в Койнаре, а след това в различни точки в страната – най-вече от веригата „Рън България“. В края на август участва на балканския шампионат по полумаратон в Загреб, Хърватия и печели бронзов медал с 1:13:59.

Състезанието с коронавируса е тежко, тъй като плановете за участие на олимпийските игри се объркват тотално. Но има нови предизвикателства, сред който е и националния рекорд на маратон за жени, който „брадясва“ от 1996-а.

Най-голямата награда – Велимир и 42.195 км за 2:29:23

Светът заживява с коронавируса, а Милица постига най-големият си успех в личния живот на 26 март 2021-а, когато става майка на син, който е кръстен Велимир. Успоредно с грижите за бебето младата майка започна отново подготовка за състезания. Олимпийските игри в Токио ще минат без нейното участие, но игрите в Париж са след 3 години, а целите са добър резултат в маратона, който задължително минава през поправка на националния рекорд – задържал се начело на ранглистата вече 25 години.

Атаката на рекорда е на маратона на София на 10 октомври 2021-а. Времето е дъждовно и студено, но Милица бяга по софийските улици с хъс. Съдбата отново си прави малка шега с Мирчева. Тя изпуска рекордното постижение само за 1 секунда – 2:35:03 срещу 2:35:02 на Галина Горанова от маратона на Хюстън от 1996-а.

Често Мирчева и треньорът й Йоло Николов печелят заедно състезания

Милица е упорита. Три месеца след София тя участва в Хюстън на 16 януари 2022-а на същото трасе, на което е поставила рекорда Горанова преди четвърт век. Темпото е в график за върхово постижение, но в последните 10 километра Милица не издържа и намалява скоростта като завършва за отличните 2:37:47. И отново след четири месеца тя е на равното трасе в датската столица Копенхаген, където на 15 май рекордът на 42.195 км вече е нейн с фантастично измерение – 2:29:23.

Останалото е история, която вече разказахме в началото на статията, а следващото предизвикателство е световното в Будапеща и олимпийските игри в Париж.

Междувременно Мирчева става една от най-популярните личности в общностите на бегачите любители в България. Чаровната атлетка участва в много от масовите състезания за бегачи. Движението „Рън България“ прави класиране за най-добрите в бяганията на средни и дълги разстояния от 2018-а година и Милица е начело при жените всяка година – 2018-а, 2019-а, 2020-а, 2021-а и 2022-а. Мирчева подобрява рекорда на най-масовото свободно бягане в София – „5 км Рън“ на трасето в Южния парк, участва в семинари на тема бягания заедно с треньора си Йоло Николов, дава съвети на начинаещи бегачи и е активна в социалните мрежи.

Милица неизменно печели приза на най-добра атлетка в бяганията даван от движението „Рън България“

През 2022-а Милица бе на второ място в анкетата на списание Атлетика“ за „Атлет на България“, като само световната шампионка за девойки в скока на дължина Пламена Миткова я изпревари в допитването.

Повече за Милица Мирчева четете в новия брой на списание „Атлетика“!

Велимир вече подкрепя майка си по време на състезанията

Снимки: Десислава Комарова, Ивайло Дончев, Илиян Телкеджиев, списание „Атлетика“, БОК

Share Button