От новия брой: Мартин Проданов: Искам да подобря всички национални рекорди в бяганията

Мартин Проданов регистрира най-силния резултат в българската лека атлетика за 2022-а (по сравнителната таблица на Спириев използвана от Световната атлетика) и подобри няколко пъти национални рекорди. Новият брой на списание „Атлетика“ предлага интервю с талантливия атлет.

Пловдивчанинът, който учи и живее в САЩ, стана първият българин бягал под 4 минути на 1 миля (1609 м) на 12 февруари в зала във Фейтвил, Аризона. Тогава 22-годишният българин регистрира 3:58.72. Две седмици по-късно на 26 февруари в зала в Тексас той доведе рекорда на тази дистанция до 3:57.65 (1160 точки по таблицата на Спириев).

Във втория си старт на открито на 15 април в Азуза, Калифорния Мартин сътвори историческо бягане на 1500 м с 3:39.34, с което прати в историята един от националните рекорди на легендарния Евгени Игнатов – 3:39.53 от 28 август 1982-а година.

Проданов е потомствен бегач на средни и дълги разстояния. Неговият дядо Милчо Проданов има личен рекорд на 1500 м – 3:47.5 (1970), а баща му Светлин Проданов е с най-добър резултат в тази дистанция 3:44.54 (1994).

Впечатляващото родословно дърво на Мартин е и от към страната на майка му Екатерина Дафовска, която е единствената българка олимпийска шампионка в зимните спортове. Тя спечели олимпийската титла на биатлон (15 км индивидуално) през 1994-а в Нагано, Япония.

Проданов бяга в няколко състезания и през май 2022-а, но за съжаление получи контузия, която не му позволи да участва в българските състезания.

Студентът в Университета на Колумбия, Мисури отдели от времето си за интервю пред Боян Бойчев специално за списание „Атлетика“, в което споделя, че иска да подобри всички рекорди в бяганията на средни и дълги разстояния.

Личните рекорди на Мартин Проданов:

400 м – 49.44 (2018)

800 м – 1:49.78 (2019)

1500 м – 3:39.34 (2022)

Зала:

600 м – 1:21.05 (2019)

800 м – 1:52.91 (2018), неофициално 1:50.89 (2019)

1500 м – 3:52.14 (2018)

1 миля – 3:57.65 (2022)

3000 м – 8:26.08

Мартине, този сезон беше много успешен за теб. Стана първият българин, бягал милята (1609 м) под 4 минути (3:57.65 мин). После подобри 39-годишния национален рекорд на 1500 м – 3:39.34 мин. Планирани ли бяха тези успехи? Това ли бяха резултатите, които очакваше?

Очаквах да бягам тези резултати този сезон защото подготовката през есента и зимата мина много добре. Планирани бяха, исках и по-бързо да бягам, но съм доволен от това което постигнах до сега.

Какво е да „надбягаш“ дядо си и баща си? И двамата са били много силни атлети…

Беше супер когато подобрих времената на дядо ми и на баща ми, защото по този начин ги зарадвах, видях как се гордеят с мен и това ме направи и мен щастлив.

А рекордът на 1500 м, който подобри, беше на самия Евгени Игнатов – най-успешния атлет в средните и дългите бягания за всички времена. Това дава ли самочувствие?

Даде ми малко самочувствие.

Какви са твоите цели за тази година?

За съжаление, няма да участвам на състезания повече тази година, защото имам лека травма. А целите които съм си поставил е да се възстановя колкото се може по-бързо и да започна постоянни тренировки за следващия сезон.

А мечтите ти – колко дръзки са те? Докъде се простират в света на спорта? Докъде искаш да стигнеш?

Имам няколко мечти в спорта и те са, да подобря рекорда на 5 км на гребната база в Пловдив, ако някой знае колко е, моля да го ми каже! Да подобря националните рекорди на всички средни и дълги бягания, и да участвам във финали на големи първенства и да се кача на стълбичката на някой от тях. Да, звучи доста дръзко, и ще ми отнеме може би години, но ако не мисля да се отдам на спорта и да мечтая за големи постижения няма смисъл да продължавам да тренирам!

Казахме вече за дядо ти Милчо, за баща ти Светлин, с когото между другото се познавам много добре и с когото заедно сме тренирали. Майка ти пък е олимпийската шампионка в биатлона Катя Дафовска. Това помага или пречи, задължава или освобождава?

Това че идвам от спортно семейство само ми е помагало до сега, всички те ми дават съвети и ми помагат с каквото имам нужда. Не се чувствам задължен и никога не съм, тренирам и се състезавам защото обичам спорта, забавлявам се и ми доставя удоволствие.

Как избра леката атлетика и как започна пътят ти в спорта?

Не си спомням как я избрах точно, като по-малък започнах с бягания на 5 км на гребната база в Пловдив, и след това продължих с моята треньорка Йорданка Аризанова, всичко се случи много бързо, и бързия успех който имах ме задържа в спорта.

Допитваш ли се до тях за съвети в областта на спортната подготовка?

Да допитвам се и до майка ми и баща ми, но най-често говоря и обсъждам с баща ми тренировки, състезания и съвети за спорта.

Кой те тренира в момента?

В момента сменяме треньора в университета в който уча и нямам специален треньор.

Писта, крос кънтри или шосе?

Писта, защото там са ми най-силните резултати.

От няколко години си студент в САЩ. Какво учиш, какви са плановете ти за бъдещето?

Уча бакалавърска степен за рехабилитация и за в бъдеще искам да запиша някоя специализация или магистратура в същата сфера.

Като завършиш, какво мислиш да правиш? Ще се отдадеш на професионалния спорт или ще работиш по професията си и ще тренираш, както правят много други атлети?

Като завърша бих искал да продължа със спорта колкото се може по дълго преди да започна да работя! Не мисля да правя и двете засега, защото предпочитам да се отдам на една основна цел напълно.

Има ли разлика в методиката на подготовка в САЩ и България? Много български атлети, които учат в Америка, постигнаха много силни резултати. На какво се дължи това?

Има разлика, добрите резултати се дължат на това че по лесно и бързо се случват нещата. Например ако си контузен и ти е нужен ядрено-магнитен резонанс или помощ от рехабилитатори, тези процеси се случват по бързо, което помага на атлетите.

Какво е спортът за американците? Спортна или затлъстяваща нация са?

Няма как да ги определя по един начин, има и от едните има и от другите, но спортът е много важен за американците и е много развит на всички нива, медалите от последната олимпиада казват достатъчно.

А ти самият спазваш ли режим на живот, на хранене? Ще споделиш ли с нашите читатели как минава един твой ден? Каква е твоята диета?

Най-важите неща са доста прости, но и аз забравям да ги спазвам, като спане, хубава храна и вода. Нямам специален режим на хранене или диета, опитвам се да ям повече месо, млечни продукти и плодове, но като цяло ям каквото ми харесва.

Ще се върнеш ли в България?

Да, ще се върна, не знам кога, но със сигурност ще се върна.

Какъв е Мартин Проданов в живота? А в спорта?

Какъвто съм в живота такъв съм и в спорта, спокоен и уравновесен.

Кой е твоят спортен кумир?

Нямам специален идол, черпя вдъхновение и мотивация от много и най-различни хора и спортисти.

Имаш ли девиз, любима мисъл?

Липсата на отдаденост е обида към хората, които вярват в мен.

Благодаря!

Share Button