Исмаил Сенанджи и Лиляна Георгиева победиха на шосеен пробег „Диана“

Десетки атлети от цялата страна участваха в 56-ото издание на традиционния шосеен пробег „Диана“ в Ямбол на 29 октомври 2022-а година – най-старото атлетическо състезание в България.

По трасето в градския парк в идеални за бягане условия (слънчево време и температура на въздуха 15 градуса) стартираха деца от града, а в следващите надбягвания спориха 47 картотекирани състезатели, като сред тях едни от най-силните в България.

При мъжете победител на 4 км стана Исмаил Сенанджи (Евър – Варна) с 12:15.2, а негови подгласници бяха Сава Тодоров (Дунав – Русе) – 12:19.1 и Чудомир Черногоров (Атлет – Мездра) – 12:35.2.

Четири национални състезателки стартираха при жените на 3 км. Най-бърза бе Лиляна Георгиева (Актив 2013 – Пловдив), която премина дистанцията за 9:51.3. Нейна подгласничка бе съотборничката й Силвия Георгиева – 9:57.0, а трета е Радосвета Симеонова (Добруджа 99 – Добрич) – 10:47.0. Елица Тодорова (Средногорски атлет – Пирдоп) завърши на четвъртото място за 10:58.0.

Във всички стартове участваха атлети от София, Пловдив, Варна, Русе, Ямбол, Нова Загора, Хасково, Шумен, Пазарджик, Поморие, Ботевград, Мездра и Пирдоп.

Състезанието бе открито от заместник-кмета на община Ямбол – Енчо Керязов, а отново времеизмерването бе поверено на най-добрата атлетка в историята на града – националната рекордьорка на 1500 м – Тотка Петрова.

През тази година в Ямбол се проведе студентския шампионат по крос кънтри, кръг от веригата „Рън България“ и крос „Диана“. Всяка неделя в парка се организира и бягане на 5 км за любители, а скоро ще бъде готова и новата тартанова писта.

Ето и медалистите във всички възрастови групи:

Момичета под 16 години – 1 км:

  1. Симона Гочева (Лидер – Нова Загора)     3:15.3
  2. Стефанив Любенова (Евър – Варна)         3:21.2
  3. Ванеса Гергеникова (Тракия – Пловдив)  3:24.2

Момчета под 16 години – 1.5 км:

  1. Йордан Груев (Радио 999 – Ямбол)           4:43.7
  2. Атила Расим (Шумен)                                4:43.8
  3. Кристиян Чорлев (Хебър – Пазарджик)    4:50.1

Юноши под 18 години – 2 км:

  1. Мартин Атанасов (Евър – Варна)                                           5:57.9
  2. Константин Колев (Атлет 2004 – Поморие)                           6:12.5
  3. Станислав Станков (Митко Ценов рънинг Тийм – Мездра) 6:27.8

Девойки под 20 години – 2 км:

  1. Аделина Павлова (Шумен)                                           7:17.0
  2. Аника Атанасова (Среногорски атлет – Пирдоп)        7:19.1
  3. Валентина Илиева (Нови Пазар)                                   8:34.4

Юноши под 20 години – 3 км:

  1. Михаил Вълковски (Нови пазар)               9:35.2
  2. Георги Стефанов (Свети Георги – София)          9:50.7
  3. Веселин Колев (Свети Георги – София)   9:56.3

Жени – 3 км:

  1. Лиляна Георгиева (Актив 2013 – Пловдив)       9:51.3
  2. Силвия Георгиева (Актив 2013 – Пловдив)       9:57.0
  3. Радосвета Симеонова (Добруджа 99 – Добрич) 10:47.0

Мъже – 4 км:

  1. Исмаил Сенанджи (Евър – Варна)             12:15.2
  2. Сава Тодоров (Дунав – Русе)                     12:19.1
  3. Чудомир Черногоров (Атлет – Мездра)    12:35.2
Share Button