Стилна победа за олимпийската шампионка на 800 метра в Рим и постижение №1 в света за сезона

Рая Иванова от сайта Sportal.bg прави обстоен обзор на „Диамантената лига“ в Рим, която се проведе на 9 юни.

Олимпийската шампионка на 800 метра от Токио Атинг Му постигна красива и много убедителна победа на Диамантената лига в Рим тази вечер. Американката, която навърши 20 години на 4 юни, се наложи с най-добър резултат в света за сезона от 1:57.01 минути. Французойката Ренеле Ламоте финишира на втора позиция с 1:58.48 минути, а третото място зае представителката на домакините Елена Бело с личен рекорд от 1:58.97 минути.

Световната шампионка Халима Накаай (Уганда) тръгна много бързо, но не успя да удържи на това темпо и остана едва десета с 2:01.15 минути. Любопитен факт е, че първите осем слязоха под 2 минути.

На 1500 метра при дамите етиопката Хирут Мешеша пресече първа финалната линия за 4:03.79 минути, следвана от своята сънародничка Аксумавит Ембайе с 4:04.53 минути и от Лаура Мюър (Великобритания) с 4:04.93 минути.

Кениец подобри рекорд на Елиуд Кипчоге и излезе на седмо място във вечната ранглиста на 5000 метра

Кениецът Николас Кипкорир Кимели спечели бягането на 5000 метра с най-добър резултат в света за сезона, рекорд на турнира и лично постижение от 12:46.33 минути. Рекордът на турнира беше на световния рекордьор в маратона Елиуд Кипгоче от 2004 г. (12:46.53). С това постижение Кимели излезе на седмо място във вечната ранглиста на дисциплината,а Кипчоге вече е на осма позиция.

Друг кениец – Джейкъб Кроп, също подобри личния си рекорд до 12:46.79 минути за второто място,а с този резултат е девети за всички времена.

Сребърният световен медалист от Доха 2019 Йомиф Кеджелча (Етиопия) водеше почти през цялото време, но в последната обиколка силите го напуснаха и той остана трети с 12:52.10 минути. Олимпийският първенец от Токио Селемон Барега пък се нареди четвърти с 12:54.87 минути.

Сребърният световен и олимпийски медалист в бягането на 3000 метра стийпълчейз Ламеча Гирма (Етиопия) отново слезе под 8 минути – 7:59.23 минути. Това е неговото трето състезание с резултат под 8 минути в рамките на десетина дни, след като в Острава бяга 7:58.68 минути, а след това в Рабат постигна 7:59.24 минути.

Още едно силно бягане на Камачо-Куин за №1 в света за сезона

Олимпийската шампионка на 100 метра с препятствия Джасмин Камачо-Куин (Пуерто Рико) направи още едно силно бягане в своята кариера. Тя спечели първото място в Рим с най-добър резултат в света за сезона от 12.37 секунди (0.1 м/сек) и нов рекорд на турнира. Върховото постижение на турнира до днес беше 12.38 секунди и също беше притежание на Камачо-Куин от миналата година.

Втора завърши ямайката Британи Андерсън с 12.50 секунди, а трета се нареди американката Ниа Али с 12.71 секунди.

Шерика Джаксън победи олимпийската и световната шампионки на 200 метра

Олимпийската шампионка на 4 по 100 метра и бронзова медалистка на 100 метра от Токио 2020 поднесе една от изненадите на състезанието в италианската столица. Ямайската спринтьорка спечели бягането на 200 метра с нов рекорд на турнира от 21.91 секунди (1.3 м/сек). Тя изпревари олимпийската шампионка Илейн Томпсън-Хера (Ямайка), която финишира втора за 22.25 секунди, и световната шампионка Дина Ашър-Смит (Великобритания), която се нареди трета с 22.27 секунди.

На 200 метра при мъжете, дисциплина извън диамантената програма, се наложи американецът Кенет Беднарек с 20.01 секунди (-0.1 м/сек). Втори завърши южноафриканецът Луксоло Адамс с 20.33 секунди, а трети представителят на домакините Филипо Торту с 20.40 секунди.

Нова диамантена победа за Чех, подобри рекорда в Рим

Европейският шампион в мятането на диск за младежи под 23 години и пети от Олимпийските игри в Токио през миналата година Кристиян Чех (Словения) постигна нова победа в Диамантената лига. Водачът в планетарната ранглиста за сезона със 71.27 метра спечели надпреварата в Рим с нов рекорд на турнир от 70.72 метра. Той записа този резултат в последния си шести опит. Предишният рекорд на турнира беше на поляка Пьотр Малаховски – 68.78 м от 2010 г.

Бронзовият олимпийски медалист и рекордьор на Австрия Лукас Вайсхайдингер завърши втори с 68.30 м.

Олимпийският и световен шампион Даниел Стол (Швеция) отново претърпя поражение и се нареди трети с 65.87 м.

Фред Кърли най-бърз на 100 метра в Италия, поражение за Тамбери

Сребърният олимпийски медалист на 100 метра от Токио Фред Кърли постигна убедителен успех. На стадион “Олимпико” в Италия той пресече първи финалната линия за 9.92 секунди (-0.2 м/сек). Негови сънародници допълниха тройката – Кайри Кинг се нареди втори с 10.14 секунди, а Кравонт Чарлстън трети с 10.17 секунди.

В скока на височина при мъжете олимпийският шампион Джанмарко Тамбери претърпя поражение и продължава да е без победа на турнира в Рим. Той завърши трети с 2.24 м. Победата с 2.27 м извоюва американецът ЖуВон Харисън, а втори със същия резултат се нареди полякът Норберт Кобиелски.

В тласкането на гюле при мъжете първото място с 21.85 м извоюва двукратният световен шампион Джо Ковач (САЩ).

Отново отлично бягане за Фемке Бол на “Олимпико”

Европейската рекордьорка и бронзова олимпийска медалистка на 400 метра с препятствия Фемке Бол направи поредното си силно бягане. 22-годишната атлетка от Нидерландия, която в края на май постави световен рекорд в неофициалната дисциплина 300 метра с препятствия (36.86 сек), триумфира в Рим с 53.02 секунди.

Второто място на 400 м/пр на “Олимпико” зае ямайката Джанийв Ръсел с 54.18 секунди, а украинката Анна Рижикова се нареди на трета позиция с 54.50 секунди.

Носителят на пълен комплект олимпийски медали на 400 метра Кирани Джеймс (Гренада) спечели едната обиколка при мъжете с 44.54 секунди, следван от американците Върнон Норууд с 44.81 секунди и Майкъл Чери с 45.24 секунди.