Ейлиш МакКолган постави нов европейски рекорд на 10 км – 30:19 мин!

Ейлиш МакКолган счупи европейския рекорд на 10 км шосе по време на традиционния пробег Голямото бягане в Манчестър, който се проведе на 22 май.

Британката записа 30:19 минути за второто си място в надпреварата, като подобри досегашното европейско върхово постижение на великата Пола Радклиф. Постижението е и рекорд на Великобритания, като Ейлиш вече има в актива си националните рекорди на 5000 м, полумаратон, 5 км шосе и 10 км шосе.

Победителка с 30:15 мин стана двукратната световна шампионка и двукратна сребърна олимпийска медалистка на 5000 м Хелън Обири. На трето място се класира в това умопомрачително бягане се класира друга голяма кенийска бегачка – световната шампионка в маратона от Доха 2019 Рут Чепнгетич с 30:29 мин.

При мъжете победата на 10 км грабна новозеландецът Джейк Робертсън с 28:06 мин, следван от австралиеца Джак Рейнър с 28:16 мин и испанеца Антонио Абадия с 28:22 мин.

В състезанието по традиция освен бягане на 10 км, имаше на полумаратон.

Британки триумфираха при жените. Сара Уебстър записа 1:16:41 ч за победата си. Втора завърши Кели Едуардс с 1:19:21 ч, а трета – Алис Даниел с 1:20:36 ч.

При мъжете също британци окупираха почтената стълбичка. Крис Томпсън спечели убедително с 1:04:29 ч, пред Том Чарлз с 1:08:22 ч и Матю Клъф с 1:08:28 ч.

Ейлиш МакКолган е родена в Шотландия, Великобритания на 25 ноември 1990 година. Тя произлиза от лекоатлетическо семейство – нейни родители са Лиз и Питър МакКолган. Майка й Лиз МакКолган бе eдна от големите световни звезди в бяганията на дълги разстояния в края на 80-те и началото на 90-те години на миналия век, сребърна медалистка на 10 000 м от олимпийските игри в Сеул 88, световна шампионка на 10 000 м от първенството в Токио 91, сребърна медалистка на 3000 м в зала от Будапеща 89, световна шампионка в полумаратона от Нюкастъл 92, сребърна и бронзова медалистка на крос кънтри. И ето, че Ейлиш МакКолган уверено върви по стъпките на своята майка. Досега британката има в актива си сребърен медал на 5000 м от европейското първенство в Берлин 2018 и бронзов на 3000 м от европейското първенство в зала в Белград 2017.