Втори ден от шампионата по оф-роуд (планинско бягане): Три титли за Локомотив – Дряново

Вторият ден (1 май) от националния шампионат по оф-роуд (планинско бягане), който се провежда в село Бистрица във Витоша планина, бе за всички възрастови групи във вариант качване и спускане.

От 12 дисциплини три бяха спечелени от бегачи от „Локомотив – Дряново“.

В основната дистанция при мъжете и жените – 13 км спечелиха Георги Жеков (Илинден – Челопеч) и Маринела Нинева (Локомотив – Дряново).

32-годишният Жеков завоюва първата си титла в кариерата с време 1:08:24 и изпревари Александър Василев (Атлет – Мездра) 1:13:20 и Боян Иванджиков (Русе Кар) 1:14:36.

Многократната шампионка на България в бяганията на дълги разстояния Маринела Нинева (Локомотив – Дряново) взе златото на 13 км с 1:25:54 пред шампионката на 800 м и 1500 м Лиляна Георгиева (Актив 2013 – Пловдив) 1:27:26 и Елена Николова (Локомотив – Дряново) 1:30:02.

Това бе второ отличие от това първенство на Нинева, която завърши втора в първия ден на състезанието (30 април) на дистанция 6.5 км изкачване.

Поради усложнените условия за бягане в горната част на трасето дългата дистанция при мъжете и жените бе намалена от 45 км до 33 км.

Още една титла за Дряново донесе Николай Николов на 33 км при мъжете с 3:38:49. Неговите подгласници на почетната стълбичка Димитър Маринов (Актив 2013 – Пловдив) 3:48:51 и Йордан Велков (Тракия – Пловдив) единствени успяха да слезет под 4 часа. 14 мъже завършиха тази тежка дистанция.

Надежда Ангелова (Младост 2012 – Благоевград) нямаше конкуренция на 33 км от страна на Милка Михайлова (Дунав – Русе) и Зорница Христова (ЦСКА). Ангелова завърши за 4:27:29, а дни преди 50-ия си рожден ден легендарната атлетка в бяганията на дълги разстояния Милка Михайлова взе поредното си отличие в кариерата си с 5:08:38. Христова бе трета на почетната стълбичка с 5:29:37.

Кристиян Иванов (Берое – Стара Загора) измина разстоянието от 5.2 км за 22:57 за титлата при юношите под 20 години. Здравко Колев (Мисиониос – Търговище) взе втори сребърен медал от състезанието, след като през първия ден стана втори на 5 км изкачване, на 1 май бяга 23:25 на 5.2 км – изкачване и спускане. Специалистът на биатлон Константин Василев (Стратеш Атлетик – Ловеч) бе трети с 24:15.

Титла за Ловеч донесе Стефани Йолова (Стратеш Атлетик) при девойките под 20 годни на дистанция 5.2 км с 28:33. Малко след нея с 28:42 финишира Цветелина Милкова (Локомотив – Русе) с 28:42, а трета е Рената Ненкова (Мисиониос) – 29:16.

Георгий Можейко бе третия шампион на „Локомотив – Дряново“. Високият 1.90 м Георгий преодоля 4 км за 17:48 при юношите под 18 години. Най-малкият в този старт 15-годишният Мартин Чекански (Юниверсал – София) е вицешампион с 18:50, а Лозан Димитров (Локомотив София – Никола Карапетров) заслужи бронза с 19:55.

В тази възраст при девойките националната състезателка Светлозара Грозданова (Свети Георги – София) записа точно 22:00 на 4 км за златото. Ирина Георгиева (Стратеш Атлетик – Ловеч) е втора с 22:48, а Рая Асенова (Русе – Кар) зае бронзовата позиция с 23:09.

Най-масовите дистанции бяха при момичетата и момчетата под 16 години, които бягаха 2 км. Четиридесет млади атлети стартираха в тази възраст. Пълен триумф на бегачите от „Рилски атлет – Самоков) с 1-2 прои момчетата благодарение на Георги Джоргов и Николай Николов, които се състезаваха по между си съответно с 8:26 срещу 8:31. Кристиян Асеновски (Мизия) се класира трети с 8:36.

Рамона Николова (Младост 2012 – Благоевград) бе напред за първото място с 9:08. На 20 метра след нея финишира Памела Ени (Русе Кар) 9:12 и Християна Стоименова (Балкан – Ботевград) взе медал за клуба си с време 9:21.