Емил Генов и Елена Тодорова са първите национални рекордьори на 100 км

В неделя, 20 март, в Южния парк в София се състоя традиционният градски ултрамаратон “Спринг 360”, организиран от Спортен клуб „Бегач“.

Състезанието се провежда ежегодно в деня на астрономическата пролет. Мястото отново беше кръговата алея около Голямата поляна до Централния вход на парка, дълга 650 м. 

Тази година, освен 6-часово и 12-часово бягане, както и щафетите 2 х 3 часа и 3 х 2 часа, за първи път в рамките на състезанието се състоя и надпревара на 100 км. Това беше първият национален шампионат в тази ултрадълга дисциплина. Съответно бяха поставени и първите официални рекорди в бягането на това разстояния при мъжете и жените. 

Победител при мъжете е Емил Генов с 8:07:51 ч. Йордан Стойков и Деян Петков допълниха призовата тройка съответно с 8:24:24 и 9:20:53 ч.

Емил Генов (в средата) и Христо Цветков

При жените Елена Тодорова победи с 11:30:41 ч. Тя бе и единствената участничка, завършила успешно дистанцията.

Елена Тодорова

В дисциплината 6 часа при жените триумфира Памела Найденова, изминала 54.51 км, следвана от Анна Ванчева с 53.86 км и Оля Славчева с 51.91 км.

При мъжете на 6 часа с нов рекорд на трасето се наложи Натан Флиър със 78.52 км. На втора позиция завърши Владислав Йергиев с 64.89 км, a на трета – Методи Михалев с 64.25 км.

В най-дългата 12-часова дистанция Павлин Иванов успя да преодолее 124.60 км, следван от Григор Върбанов – 120.71 км и Тодор Димитров – 112.27 км.

При жените на 12 часа победителка стана Боряна Цветкова, пробягала 107.08 км. След нея се класираха Христина Танкова със 72.68 км и Констанца Иванова с 58.40 км.

По традиция много оспорвана беше надпреварата при отборите.

В щафетата 2 х 3 часа при жените тимът на „Estrellas“ (Йовка Иванова и Светлана Тодорова) се наложи със 68.14 км, следван от „Шило В Торба“ (Антоанета Генова и Дафинка Тодорова) с 65.54 км и „Bylana/Daniela“ (Биляна Иванова и Даниела Велкова) с 31.15 км.

На 2 х 3 часа при мъжете/смесени победиха „Пролетна умора“ (Александър Христов и Пламен Пенов), изминали 86.96 км. На втора позиция завършиха „Мечоците“ (Ивайло Петков и Мирослав Недков) със 79.17 км, а на трета – „Виртуозите“ (Нанко Казаков и Атанас Гъчев) със 76.58 км.

В щафетата 3 х 2 часа при жените тимът „Зори, Ния и Роси“ (Зорница Христова, Ния Йотова и Росица Петрова) спечели победата, като пробяга 76.58 км. След тях е отборът „Вихрогонки“ (Меглена Антонова, Габриела Георгиева и Теодора Цонева) с 63.60 км. На трета позиция се класира „Dxc“ (Марина Начева, Ваня Димитрова и Гергана Атанасова) с 40.23 км.

В щафетата 3 х 2 часа при мъжете/смесена победи отборът „Team Disaster“ (Тодор Прокопов, Камен Далийски и Александър Тошев) с 82.42 км. На втора позиция завърши „Run Happy And #liveuplifted“ (Иван Иванов, Ангел Ангелов и Александър Срандев) със 79.82 км. На трето място се класира тимът „Csz“ (Златил Златилов, Кристиян Тодоров и Станислав Кожухаров) със 70.09 км.

Share Button