Ходжкинсън и Дуплантис счупиха рекорди на турнира в Бирмингам

Мирела Демирева завърши четвърта в скока на височина с 1.88 м.

Куп звезди участваха в състезанието „Мюлер Гран при в зала“ (Müller Indoor Grand Prix), което се проведе на 19 февруари.

Сребърната медалистка на 800 м от олимпийските игри в Токио 2020 Кели Ходжкинсън направи страхотно бягане в коронната си дисциплина, като подобри британския рекорд в зала и рекорда на турнира, триумфирайки с 1:57.20 мин. Това е шесто постижение в света за всички времена. Ходжкинсън бе изведена от пейсмейкър за 58.58 сек на първите 400 м, след това мина 1:28.35 мин на 600 м и записа последна обиколка 28.8 сек, за да стигне до рекорда.

Втора в това бягане остана Катриона Бисет, която постави нов рекорд на Австралия при дебюта си в зала – 1:59.46 мин, а трета завърши ямайката Натоя Гул с 1:59.85 мин.

Арманд Дуплантис направи поредната си стъпка нагоре този сезон, като подобри рекорда на турнира в овчарския скок, преодолявайки 6.05 м. След това олимпийският шампион от Токио 2020 направи и три неуспешни опита за световен рекорд, като поиска 6.19 м. В два от тях бе близко до целта.

Единственият му сериозен конкурент в това състезание бе друг олимпийски шампион (от Рио 2018) Тиаго Браз да Силва, който обаче стигна само до 5.81 м.

Интересна битка се получи на 60 м с пр., където световният шампион (на 100 м с пр.) и световен рекордьор на закрито американецът Грант Холоуей изпревари световния шампион на закрито британеца Андрю Поци – 7.41 сек срещу 7.59 сек. Друг американец – световният сребърен медалист в зала Джарет Итън, остана трети със 7.60 сек.

На 60 при жените петкратната олимпийска шампионка в спринта Илейн Томпсън – Хера започна отлично годината с победа със 7.08 сек. След нея на почетната стълбичка се качиха британката Дарил Нейта, завършила за 7.11 сек, и бронзовата олимпийска медалистка на 200 м швейцарката Муджинга Камбунджи със 7.13 сек.

Фотофинишът определи победителя на 60 м при мъжете, където световният бронзов медалист Рони Бейкър водеше през по-голямата част от дистанцията, но световният шампион на 200 м Ноа Лейлс показа феноменални последни метри и двамата връхлетяха финала за 6.55 сек. В крайна сметка победа за Лейлс и второ място за Бейкър. С 6.56 сек Илайджа Хол трябваше да се задоволи с третото място.

На 800 м кениецът Колинс Кипруто успя да застигне британеца Елиът Джайлс и да го победи във финалните метри с личен рекорд от 1:45.39 мин срещу 1:45.42 мин.

Много хубаво бягане направи на 1500 м при мъжете кениецът Асбел Кипсанг, който победи с мощен финален спринт в последните 100 м и време 3:34.57 мин – най-добро време, постигано от кенийски атлет в зала през последните 4 години. Втори остана испанецът Адел Михал с 3:35.30 мин, а трети – германецът Роберт Фаркен с 3:35.44 мин. За силата на това бягане говори фактът, че първите седем завършиха с лични времена.

Етиопката Давит Сейяум спечели убедително на 1500 м при жените с 4:04.35 мин.

На 400 м при жените ямайката Стефани Ан Макферсън заслужи победата с нов личен рекорд 51.39 сек. След нея остана нидерландката Лике Клавер с 51.49, а европейската шампионка полякинята Юстина Свиети – Ерсетич завърши трета с 52.09 сек.

На 400 м пр мъжете американецът Камари Монтгомъри поведе от самото начало и запази преднината си, за да триумфира с 45.72 сек. Втори завърши нидерландецът Лимарвин Боневасия с 46.08 сек. Веднага след него третата позиция зае британският талант Ед Фолдс, който постави нов европейски рекорд на закрито за юноши под 20 години – 46.16 сек.

В скока на височина при жените австралийката Елинор Патерсън продължи успешното си начало на сезона с нова победа с 1.97 м. Втора след нея остана олимпийска и трикратна световна шампионка Мария Ласицкене с 1.91 м. Толкова имаше третата – британката Лора Зиалор. На четвърта позиция с 1.88 м завърши нашата Мирела Демирева.

В скока на дължина при жените европейската бронзова медалистка в зала шведката Хади Саня скочи в първия си опит 6.70 м, което се оказа достатъчно за победата в състезанието.

На 60 м с пр. при жените нидерландката Зоуи Седни успя да се справи с европейската шампионка под 20 години швейцарката Дитаджи Камбунди – 8.02 срещу 8.05 сек.

На 1000 м британката Изабел Бофи спечели с 2:38.25 мин.