Джейкъб Киплимо атакува собствения си световен рекорд на полумаратон

Супер резултати показаха елитните атлети на полумаратона на Рас Ал Хайма, ОАЕ на 19 февруари.

Световният рекордьор на 21.0975 км при мъжете Джейкъп Киплимо (Уганда) атакува върховото си постижение от 57:31 (от Лисабон, ноември 2021) и записа 57:56 – пето постижение за всички времена.  Киплимо стана трети на 10 000 м и пети на 5000 м на олимпийските игри в Токио миналата година.

Целта на 21-годишният световен шампион в тази дисциплина бе извънземна в Раз Ал Хайма – бягане под 57 минути. Киплимо премина за немислимите преди няколко години 26:56 на първите 10 км – темпо отговарящо на световен рекорд.

Във втората половина Джейкъб намали и завърши за 57:56, със солидна преднина пред Роджърс Куемой (Кения) с 58:30 и Кенет Кипроп Кенджо (Кения) с 58:35. Първите шест завършили подобриха предишния рекорд на на трасето от 58:42.

При жените Джирмавит Гебрзихаир (Етиопия) направи впечаляващ дебют с победа и резултат 1:04:14 – четвърти резултат за всички времена. Така 20-годишната етиопка, която до преди две години се състезаваше при девойките, надбяга легендарната Хелън Обири (Кения) – 1:04:22 и Шейла Кипротич (Кения) – 1:04:36.

Девет бягаха под 1:08 при жените, а пълни резултатите може да видите тук