От новия брой: Димитър Ташев превзема нови територии в тройния скок

Новият брой на списание „Атлетика“ е посветен на успехите на младите български атлети през 2021-а. Едно от тези лица бе Димитър Ташев, който е и на корицата на списанието.

Един от най-успешните български атлети за 2021-а година бе Димитър Ташев. 19-годишният сливналия спечели сребърен медал от европейското първенство за юноши и девойки под 20 години в Талин. По-рано през годината Димитър показа потенциала си с два медала на балканските шампионати за юноши и девойки под 20 години, като подобряваше резултатите си в тройния скок непрекъснато: 15.20 – бронзов медал на балканския шампионат в зала в София, 15.11 – сребърен медал на балканския шампионат в Истанбул, 15.78 за четвъртото място на балканския шампионат при мъжете в Смедерево, 15.99 и 16.18 с попътен вятър над допустимото на еврошампионата в Талин – резултати, с които се окичи със сребърния медал. Инерцията, с която подобряваше личните си рекорди Ташев, за съжаление, спря нелепо на световното първенство за юноши и девойки под 20 години в Найроби, където той бе един от фаворитите за медал. Положителен резултат за коронавирус не му даде възможност да се състезава във финала, а вместо това той остана две седмици под карантина в африканската страна.

Следващата година Димитър Ташев вече ще се състезава при мъжете, а целите му са големи – участие на световното първенство в зала в Белград през март и европейския шампионат в Мюнхен на открито през август.

В разгара на есенната подготовка Ташев отдели време, за да разкаже повече за себе си на читателите на списание „Атлетика

На почетната стълбичка в Талин

Как започна да се занимаваш с лека атлетика?

Започнах да тренирам атлетика сериозно през 2013-а при треньора Стефан Станев, а първите ми състезания бяха на многобой. След две години се преместих в групата на треньора Атанас Иванов. Баща ми също е бил атлет, за съвсем кратко е тренирал спринтови дисциплини.

Как се насочи към дисциплините скок дължина и троен скок?

В началото Атанас Иванов ме насочи към скока на височина и скока на дължина. Дори през 2017-а година станах шампион на скок височина в зала при момчетата под 16 години с 1.65, а на първото място бяхме четирима души с този резултат. Тогава спечелих и титлата на скок дължина. Участвах в тези две дисциплини от 2016-а до 2019-а година. През 2020-а окончателно замених скока на височина с тройния скок, който се оказа най-успешната ми дисциплина. През миналата година за първи път влязох в националния отбор.

Какво научаваш от треньора ти Атанас Иванов, който е един от най-големите специалисти в скоковете?

Без да се притеснявам мога да кажа, че треньорът ми е най-големият специалист в скоковете в България в днешно време и уча много от него. Освен, че познава отлично скоковите дисциплини, той е много добър психолог, който може да те мотивира максимално. А чувството му за хумор е уникално, което също помага в тренировките и състезанията.

Димитър с треньора си Атанас Иванов

Очакваше ли медал от европейското първенство?

Преди европейското първенство в Талин вече бях доста напред в европейската и световната ранглиста за юноши. Според статистиката трябваше да взема медал, но основната ми цел беше се забавлявам, което и направих. Имаше малко напрежение в квалификациите, където записах два фаула и с 15.62 в трети опит влезнах на финала. Там нямах проблеми и се състезавах с настроение, като направих личен рекорд още в първия опит с 15.99, а след това и преминах границата от 16 метра с 16.18, но с вятър над допустимото.

Как се почувства след спечелването на медала?

Естествено бях много развълнуван и доволен. Чувството беше уникално. Емоциите бяха много положителни, но си помислих, че искам и да чуя химна на България.

Как те посрещнаха след успеха на европейското първенство в Талин?

Още в Талин ни награди президента на Европейската атлетика Добромир Карамаринов, който ми каза, че е роден в Сливен. След завръщането от там всички познати, атлети и треньори в залата в Сливен ме поздравиха. Почерпихме се скромно в залата преди тренировките. По-късно с треньора ми получихме плакети лично от министъра на младежта и спорта на среща в министерството в София. После продължих с подготовката си за световното първенство в Кения, за където пътувах, но за съжаление не успях да участвам.

Разкажи за карантината в Кения на световното първенство!

Още при пристигането ми на 17 септември бях изолиран за 24 часа, защото имах съмнителна проба за коронавирус. Следващият тест беше отрицателен и успях да направя една тренировка на стадиона, което бе единствения ми ден на свобода в Кения. Последва положителен тест за коронавирус и до 1 септември, бях в хотелската стая общо две седмици. Нямах никакви симптоми, освен загуба на мирис. Чувствах се отлично, но за съжаление не можах да участвам. Бях много подготвен за медал.

Какво обичаш да правиш в свободното си време?

Обичам разходките с приятели и семейството ми. Понякога помагам на родителите си в семейния бизнес. Прекарвам доста време с моята приятелка, която се интересува от спорта покрай мен. Тя много ме мотивира и подкрепя. Обещал съм на всички от семейството, че ще се класирам за олимпийските игри в Париж 2024 и ще им взема билети за състезанието на атлетиката, за да ме гледат и да видят един от най-красивите градове в света.

Разкажи ни накратко за системата ти за подготовка?

Най-тежките ни тренировки са свързани с много обем от подскоци и щанги. Това е и основния метод на подготовка. През есента започваме със спортен лагер на морето, където използваме пясъка, за начална подготовка. Винаги участвам на състезания и в зала, и на открито. През лятото правя малко почивка след състезателния сезон. Не съм любител на отсечките, но се налага да ги правя. Почти не бягам кросове. Най-дългите ми бягания са максимум 10 минути. Но за сметка на това на състезание почти не сядам да почивам по два часа. Адреналинът ме държи, докато се състезавам. В Талин скочих 16.18 в петия опит, а в шестия 15.97.

През 2011-а година на стадиона в Сливен с Ивет Лалова

Имаш ли любими международни атлети или някои от българските атлети? Следиш ли големите международни състезания по лека атлетика?

Аз нямам идоли в атлетиката. Смятам, че всеки сам трябва да изгради кариерата си със собствен стил. Тренирал с едни от най-добрите скачачи от групата на Атанас Иванов, като Момчил Караилиев например, и съм взимал пример от тях. Следя големите международни атлетически състезания и се интересувам най-вече от българското участие. Тренирал съм също тенис на корт и гледам понякога този спорт.

Целите ти за следващата година и имаш ли амбиции за олимпийските игри през 2024-а в Париж?

Както споменах и преди основната ми цел е да участвам в олимпийските игри в Париж през 2024-а, а през другото време да се класирам на други големи състезания. Най-близката цел е световното първенство в зала в Белград, Сърбия, където нормативът е 16.80, а аз мисля, че мога да го постигна в началото на 2022-а. Нормативът за световното първенство в Юджийн, Орегон, САЩ през лятото е много по-тежък – 17.14, колкото беше и за олимпийските игри в Токио. Но аз съм мотивиран, имам най-добрия треньор и остава да съм здрав, за да тренирам. Няма граници, когато искаш нещо от цялото си сърце.

Ако беше треньор какво щеше да изискваш от твоите атлети?

Аз имам едно основно правило, което го прилагам и при мен. Всичко трябва да се прави с удоволствие и така може да се успее навсякъде.  Това бих изисквал и от някои, който трябва да мотивирам с нещо.

Димитър (вляво) поздрава съотборника си Момчил Караилиев пред погледа на Георги Цонов. Караилиев и Цонов имат лични рекордуи над 17 м, което е една от целите на Димитър

Така срещата с Димитър завършва със съвет, който важи за всяка област на живота. Вицешампионът на Европа в тройния скок споделя, че тренира с удоволствие и всяка дейност, с която се занимава човек трябва да му носи удовлетворение. Целта му е да бъде спортист на високо ниво възможно най-дълго време, а тройният скок е най-успешната дисциплина в историята на българската мъжка лека атлетика. Димитър Ташев е вече част от българските успехи в тройния скок, а е едва в началото на кариерата си.

Повече за Димитър Ташев и неговите постижения, както и статистика за бълграските юноши на троен скок четете в новия брой на списание „Атлетика“.

Share Button