Оспорвани спринтове и драматичен финал на препятствията при юношите

Няколко отлични резултата и оспорвани финали на 100 м и 100 м с препятствия бяха акцентът при момчетата в първия ден (3 юли) на националния шампионат за юноши и девойки под 18 години в София.

На националния стадион „Васил Левски“ Лъчезар Вълчев (Лудогорец – Разград) спечели убедително на троен скок с 14.96 м (2.7), а най-добрият му опит с нормален вятър бе 14.85 м (0.6). Почти метър зад шампиона бе втория Васил Русенов (Локомотив – Пловдив) 14.98 м (1.1), а със сантиметър зад него бронзовия медалист Ивайло Москов (Радио 999 – Ямбол) – 13.97 м (3.3).

Лъчезар Вълчев

Вълчев се класира и за финала на скок дължина с 6.71 м (0.7), а Божидар Съръбоюков (Хеброс – Харманли) оглави квалификацията с един опит от 7.19 м (2.5). На 4 юли Божидар ще се опита да покрие норматива от 7.35 м за участие в европейския шампионат за юноши и девойки под 20 години в Талин.

Преслав Вълев

На полигона на Национална спортна академия в Студентски град Преслав Вълев (Черно море – Балчик) спечели с 5-килограмовия чук с 69.17 м. Далеч зад него останаха съотборникът му Ради Иванов 54.83 м и Симеон Касъл (Супер спорт – Варна) – 53.72 м. На същия сектор специалистът на гюле Тодор Петров (Добрич) взе златото на диск (1.5 кг) с 53.13 м, а Симеон Касъл заслужи втория си медал – сребро с 50.09 м. Драгомир Иванов (Добрич) се пребори за бронза в последния си опит с 47.07 м.

Медалистите от щафетата 4х100 м

Христо Илиев (Михаил Желев – Сливен) надбяга Мартин Димитров (Локомотив – Пловдив) с 11.10 сек (-0.6) срещу 11.18 сек, но се контузи в последните метри. Трети в този финал е Никола Караманолов (Радио 999 – Ямбол) с 11.23 сек. (11.08 в сериите с 0.1 м/с попътен вятър). Караманолов ще участва и на финал на скок дължина на 4 юли.

Мартин Димитров все пак взе златен медал на 4х100 м, където бяга втори пост с Тихомир Филипов (първи пост), Любомир Илев (трети пост) и Васил Русенов (четвърти пост), а пловдивската четворка завърши за 44.11 сек пред КЛАСА 45.06 сек и Тракия 96 – Пловдив – 45.71 сек.

Павел Шияков (КЛАСА) бе безапелационен шампион на 400 м с 50.64 сек. пред Радостин Игнатов (Левски 2016 – София) – 51.68 сек и Мехмед Мехмедов (Локомотив – Русе) – 51.94 сек.

Финал на 400 м при юношите, където убедително победи Павел Шияков (1642)

В бягането на 1500 м Пламен Драганов (Радио 999 – Ямбол) тръгна с темпо 60 секунди на 400 м, но това не беше по силите му и той загуби от Мартин Атанасов (Евър – Варна) с 4:09.75 мин. срещу 4:14.71 мин. Трети и четвърти са представители на „Евър“ – Варна с минимална разлика Валери Димитров – 4:17.60 мин. и Валентин Бояджиев – 4:17.80 мин.

Без проблемен шампион на 2000 м стипълчейз стана Емил Веселов (Спартак – Койнаре) с 6:35.53 мин и 100 м преднина на финала пред втория Лозан Димитров (Локомотив София – Никола Карапетров) – 6:56.33 мин. Трети е Огнян Димитров (Атлетик – София) – 7:02.16 мин. Виктор Ценков (Бургас 98) е шампион на овчарски скок с 4.00 м.

Най-драматичното състезание бе на 110 м с препятствия, където двамата фаворити Валентин Иванов (Виктория – Варна) и Радостин Миленов (Георги Дъков – Плевен) не завършиха. Иванов бяга 15.36 сек.(-1.7) в сериите, а Миленов 15.36 сек (-3.0).

На финала Миленов се спъна и падна, а Иванов триумфира. По-късно се оказа, че финалът трябва да се повтори, заради контестация и Иванов бе декласиран за фаул старт.

В отсъствието на двамата фаворити финалът бне спечелен от Мартин Драганов (Берое – Стара Загора) – 15.8 сек. (-6.3 с ръчно времеизмерване и електронно 17.29 сек в сериите), следван от Георги Хаджийски (Тракия 96 – Пловдив) – 15.9 сек (16.00) и Симеон Иванов (Супер спорт – Варна) – 16.3 сек (16.47).