Милен Ковачков и Борислава Видева спечелиха Плевенския маратон

Повече от 500 души от 14 националности, най-малкият от които на 2, а най-възрастният – на 82 години, се включиха в Маратона на приятелството в Плевен, който се проведе тази неделя – 23 май.

Милен Ковачков спечели надпреварата при мъжете на класическите 42 км 195 м, като измина дистанцията за 2:45:18 ч. След него на почетната стълбичка се качиха Ивайло Вълев, завършил за 2:47:10 ч, и румънецът Йонел Рапотан с 2:53:02 ч.

При жените в класическата дистанция победата заслужи Борислава Видева с 3:42:20 ч. Втора завърши Мирела Георгиева с 3:45:44 ч, а трета – Милена Савова с 3:47:16 ч.

Константин Бамбеков спечели надпреварата в полумаратона с 1:26:09 ч, следван от Росен Тодоров с 1:28:56 ч и Николай Ефремов с 1:32:16 ч.

При жените на полумаратон победителка стана Анна Стефанова с 1:33:29 ч, а след нея втора и трета са съответно Полина Господинова с 1:34:35 ч и Гинка Шавлиева с 1:39:59 ч.

На 10 км убедително пръв завърши Искрен Иванов с 42:58 ч. След него на почетната стълбичка се наредиха мароканецът Аюб Мортаджи с 44:13 мин и Калоян Симеонов с 49:12 мин.

При жените победата бе за Лилия Иванова с 54:13 ч. Втора след нея завърши Дарина Колева с 59:10 ч и Михаела Ганчева с 59:54 ч.

При щафетите 2 х 10.5 км убедителни победители са Илиян Чакъров и Георги Гергов с 1:15:26 ч. На второ място завършиха Георги Илиев и Петър Рашев с 1:28:18 ч. На трета позиция финишираха Христо Боев и Даниел Иванов с 1:28:38 ч.

Това бе седмото издание на Маратон Плевен. Миналата година състезанието първоначално бе отложено заради ковид-пандемията, а после и отменено след кончината на своя основател Станислав Георгиев. Сега надпреварата се проведе под мотото „Бягаме в Плевен за достъпна среда“, като каузата беше подпомагане на хората в неравностойно положение.