Бегачите откриха сезона на писта на турнир „Академик“

Няколко бягания на средни и дълги разстояния бяха включени в 50-ото издание на международния турнир „Академик“ на 16 януари в зала „Асикс арена“ в София.
В надпреварата на 3000 м за мъже се включиха и едни от най-добрите ни атлети, които обаче не можаха да се противопоставят на гръка Христос Папуляс. Той се откъсна от самото начало на дистанцията и бягаше на около 30 метра пред българите. Йоло Николов се опита в последните метри да промени ситуациятя, но Папуляс успя да удържи атаката и финишира за 8:37.59 срещу 8:39.13 на Николов.

Трето място остана за угандиеца, който живее и тренира във Варна Исмаил Сенанджи – шампион на България на полумаратон и маратон за 2020-а. При дебюта си на състезание в зала Сенанджи записа 8:43.26.
Още една гръцка победа имаше на 800 м, където Христос Коцитас води от начало до финала и спечели с 1:51.63 пред Алекс Василев – 1:52.61 и Еркан Низам – 1:56.34.

Полина Тодорова взе победата на 800 м при жените с 2:14.46, а Силвия Георгиева – 2:18.16 и Мария Влахова – 2:19.81 бяха нейн подгласнички.
Девора Аврамова спечели първото място на 1500 м с 4:43.2 след оспорвана битка в последните метри с Елица Тодорова – 4:43.8. Шампионката на България на маратон, полумаратон, крос и планинско бягане Маринела Нинева водеше темпото, но в последната обиколка бе изпреварена от Елица и Девора и се задоволи с третото място и 4:45.8.

Пълните резултати от турнира вижте тук
Снимки: Десислава Комарова