Шампионатът на Русия-2020 – резултати

Миналата седмица в продължение на четири дни Челябинск бе домакин на националното първенство по лека атлетика на Русия.

Сергей Шубенков спечели третата национална титла в своята кариера, като пробяга 110 м с пр. за 13.31 сек. Константин Шабанов зае второто място с 13.69 сек, а неговият брат Филип Шабанов стана трети с 13.91 сек.

Световната шампионка в овчарския скок Анжелика Сидорова за четвърти път се окичи със златото на национален шампионат, като скочи 4.70 м. Втора стана Аксана Гатаулина (дъщеря на легендарния Радион Гатаулин) с 4.50 м.

Владимир Никитин триумфира в бягането на 5000 м при мъжете с 13:33.67 мин. При жените на същата дистанция победителка стана Светлана Аплачкина с 15:31.34 мин.

Екатерина Строкова изпрати диска на 63.90 м и завоюва златния медал.

Световният шампион в скока на дължина от 2013 година Александър Менков стана национален шампион за 2020 г. с 8.06 м. При жените най-далече скочи Полина Лукяненкова – 6.57 м.

Европейската шампионка от 2012 година Вера Ребрик, вече с новата фамилия Маркарян, изпрати копието на 56.97 м. При мъжете в същата дисциплина победи Николай Орлов с 82.33 м.

В тласкането на гюле при мъжете победи Александър Лесной с 21.04 м. Наталия Тронева пък се представи най-добре при жените – 16.82 м.

На 400 м с пр. европейският шампион за юноши през 2013 година Тимофей Чалый постигна 49.77 сек. Вера Чалая (бивша Рудакова) пък грабна титлата при жените на същата дистанция с 57.81 сек.

Александър Грипич спечели златото в овчарския скок с 5.50 м.

Европейската шампионка за девойки на 400 м от миналата година Полина Милер прибави втора национална титла, като пробяга коронната си дисциплина за 51.51 сек. При мъжете на една обиколка най-бърз бе Максим Федяев с 46.15 сек.

Шампион на 800 м при мъжете стана Константин Холмогоров с 1:46.37 сек. Най-добрата рускиня в бяганията на средни разстояния в последните години Александра Гуляева спечели убедителна победа при жените с 2:00.32 сек.

Гуляева бе безкомпромисна и в бягането на 1500 м, където заслужи златото с 4:05.69 мин. При мъжете тук шампион стана Сергей Дубровски с 3:44.21 мин.

На 3000 м с пр. Максим Якушев се наложи с 8:23.02 мин.

Кристина Хорошева е най-бързата рускиня за 2020 година, след като грабна титлата на 100 м с 11.66 сек. Най-бързият в Русия пък е Игор Образцов с 10.36 сек.

Хорошева прибави и още един златен медал, след като бе най-бърза и на 200 м с 23.66 сек. При мъжете тук най-бърз бе Илфат Садеев с 21.12 сек.

На 100 м с пр. Нина Морозова прелетя за 13.53 сек.

Шампионка в хвърлянето на чук стана София Палкина със 70.86 м.

Бронзовият медалист в скока на височина от световното първенство в Доха миналата година Иля Иванюк трябваше доста да се поизпоти срещу Александър Асланов, за да си осигури златото. И двамата преодоляха по 2.24 м, но се наложи Иванюк благодарение на по-добрите си опити.

Най-универсалните атлети на Русия за 2020 година са Александра Бутвина и Сергей Тимшин. Бутвина триумфира в седмобоя с 5610 точки. Тимшин бе над-всички в десетобоя със 7609 точки.

И, разбира се, голямата Мария Ласицкене зарадва публиката с победа, макар и с по-скромен резултат – 1.92 м. Втора в скока на височина се класира Кристина Корольова с 1.88 м, а трета с 1.85 м изненадващо остана друга голяма атлетка – олимпийската шампионка Анна Чичерова.

Екатерина Конева заслужи победата в тройния скок, която се приземи на 14.74 м. С 16.83 м при мъжете в същата дисциплина се наложи Денис Обертишев.

Валерий Пронкин, вицешампионът в хвърлянето на чук от световното първенство през 2017 година, показа класа, като спечели със 75.83 м.