Георги Гергов за Рън България
Георги Гергов бяга и печели на всякакви терени, но крос-кънтри и планинските бягания са силата му.
Роден е на 18 ноември 1997-а година в Ловеч. Представя клуб „Стратеш – Атлетик“ – Ловеч. Има десетки титли и медали от национални шампионати по крис-кънтри, планинско бягане и на писта. Няколко пъти е селектиран в националния отбор на България.
През 2018-а година Гергов печели убедително състезанието „Луковит рън“ част от веригата „Рън България“.
Лични рекорди:
1500 м – 3:58.73
3000 м – 8:36.52 в зала
5000 м – 15:20.07
10 000 м – 31:46.68
3000 м стипълчейз – 9:46.67
- Вашите участия и впечатления от състезанията на Рън България?
Участвал съм веднъж на състезание от веригата Рън България. Състезанието беше от град Луковит до пещера Проходна, останах впечатлен от организацията и самото трасе. Определено бих повторил участието си на това трасе или да взема участие в някое друго състезание от веригата, сигурен съм че и то ще бъде с подобна организация.
- Най-големият успех в кариерата ви според вас?
Имам себе си за млад състезател и мисля, че тепърва мога да имам успехи в бяганията, но до сега може би е медал от балкански шампионат по планинско бягане през 2018-а (бронз).
- Какво състезание предпочитате – крос-кънтри, шосейно бягане или бягане на писта?
Всяко едно изисква специфична подготовка и ми доставя удоволствие да участвам, но може би крос-кънтри е на първо място.
- Как тренирате – дайте пример за тежка тренировка, която сте извършили?
Не мога да кажа със сигурност. Но едни тренировки, които се отличават много по-трудност са:
– 6х1000 с темпо за 5000 м с намаляща почивка 5 мин., 4 мин., 3 мин., 2 мин., 1 мин. и отсечки срещу наклон с дължина над 200 м.
Това са в топ 5 на тежки тренировки за мен.
- Как тренирате по време на епидемията от коронавируса и правилата за изолация при извънредното положение?
Слагам маска и в момента, в който излеза от града и от главните пътища, където няма опасност да се срещна с хора, я свалям.
- Какви съвети ще дадете на начинаещи бегачи?
Бих ги посъветвал да тренират по внимателно и да не очакват, че целогодишно може да се правят контролни бягания и времето им винаги да се подобрява, такъв вариант просто няма.
- Какви маратонки предпочитате?
Бягам с каквото намеря за удобно, обикновенно обаче това се оказват обувки с по дебела подметка, било то Nike, Hoka или нещо подобно.
- Кои са по-добрите бегачи кенийците или етиопците според вас?
Аз не съм се срещал с много кенийци или етиопци, но се възхищавам на тяхното трудолюбие и воля. Като че ли Кения привлича повече световните медии за момента.
- Имате ли любим бегач в света или България от който взимате пример?
Обикновенно на този въпрос се отговаря с това кои са най-велики в момента, но мен ме грабват бегачите от по старите поколения, които са участвали без модерни часовници, чорапи, слушалки и тем подобни, а пак са били велики и достойни за уважение, например Джери Лингрен, Роб Ди Кастела.
- Кога официалният световен рекорд на маратон ще бъде под 2 часа?
Тази година мисля че беше подходяща за това, но предвид ситуацията в момента с отложените състезания, ще го очакваме следващите няколко години, ако ли не, ще се надяваме, да се появи новия Кипчоге или новия Бекеле.