Най-добрите атлети за 2019-а година: Спортно ходене

В началото на 2020-а година авторите на www.atletikabg.com и www.worldathletics.org ще ви припомнят кои бяха най-силните атлети и най-запомнящите се моменти в различните видове дисциплини в света и България през 2019-а.

Продължаваме със спортното ходене.

Дисциплината 20 км спортно ходене за мъже беше доминирана от швед и няколко японци. Персеус Калстрьом победи на Европейската купа по спортно ходене и във веригата на Световна атлетика, а на световното първенство в Доха взе бронзовия медал. 29-годишния швед финишира с викингски шлем в последните метри на европейската купа, която спечели с отличния резултат 1:19:54. В Мексико скандинавецът взе 25 000 долара за 1 ден на състезанието в Лазаро Карденас през април, а през февруари бе първи в Аделайда, Австралия. През юни постави и личния си рекорд 1:18:07 при в Ла Коруня, Испания, където световен шампион Токиказу Яманиши спечели с 1:17:41, Масимо Стано постави рекорд на Италия за второто място 1:17:45.

В тежките условия на световното първенство в Доха, Калстрьом записа 1:27:00 за бронза.

Медалистите на 20 км спортно ходене на световното първенство в Доха, отляво: Василий Мизунов (Русия), Тошуказу Яманиши (Япония) и Персеус Калстрьом (Швеция)

Яманиши взе титлата с 1:26:34 – най-слабия резултат в 36-годишната история на световните шампионати. По-рано през годината Токиказу постигна 1:17:15 в Номи, Япония, за да завоюва азиатската титла през април, а още четирима японци след него записаха резултати под 1:18:00. В друг японски град Кобе на състезание на 20 км спортно ходене имаше 80 състезатели от Страната на изгряващото слънце с резултат под 1:37:00, което очертава силна японска заявка в тази дициплина на олимпийските игри в Токио 2020.

Все пак в Доха вицешампион стана 21-годишният руснак Василий Мизунов с 1:26:49. Все пак има силни резултати на испанци, британци, турци, бразилци и австралийци, които могат да объркат японски сметки през 2020-а.

Хонг Лю

На 20 км при жените китайката Хонг Лю се върна от майчинство, постави световен рекорд на 50 км спортно ходене и спечели в Доха. Китайките окупираха подиума в Доха, като Лю спечели с 1:32:53, Шенджи Кианг бе втора с 1:33:10, а Лиуджинг Янг е бронзова с 1:33:17.

19-годишната еквадорка Гленда Мореон надви китайките в Ла Коруня през юни с 1:25:29, а световната ранглиста се оглавява от рускинята Елена Лашманова, която постигна 1:24:31. Лашманова стартира само на две състезания през годината в Русия и ако получи резрешение за олимпийските игри ще бъде основен претендент за титлата в Токио 2020.

Юсуке Сузуки

В дългата дистанция на 50 км при мъжете световният рекордьор на 20 км Юсуке Сузуке (Япония) се окичи със световната титла в Доха с 4:04:20 пред 43-годишният португалец Жоау Виейра – 4:04:59 и Ивън Дънди (Канада) – 4:05:02.

В борбата срещу жегата в Доха падна световният рекордьор и шампион Йоан Диниз (Франция), а три седмици преди да навърши 50-години испанецът Хесус Гарсия финишира осми в 13-ото си световно първенство. (През 1993-а Гарсия бе световен шампион в тази дисциплина).

При жените световната шампионка на 20 км Хонг стана първата жена с постижение под 4 часа в дисциплината със световен рекорд 3:59:15 на 9 март в Хуангшам, Китай. Хонг държи и световния рекорд на 20 км – 1:24:38 (Лашманова има 1:23:39, но не е признато за световен рекорд).

Руи Лианг

На световното в Доха имаше отново китайски триумф на 50 км спортно ходене с титла на Риу Лианг – 4:23:26 и сребро на Маокуо Ли – 4:26:40. Бронзът остана за италианката Елеонора Джорджи – 4:29:13. Джорджи постигна по-рано през година 4:04:50 през май, като победи на Европейската купа.

Радосвета Симеонова (вдясно)

В България Радосвета Симеонова спечели поредната си титла на 20 км спортно ходене на националния шампионат в родния й град Добрич с 1:53:20. В националналния шампионат участваха 83 състезатели, а най-добрите бяха селектираи за балканския шампионат в Александропулис, Гърция.

Там отново Симеонова постигна най-сериозния резултат с 1:48:48 за шестото място при жените.

В Поморие бе организиран и трациционния турнир по спортно ходене, където Симеонова победи на 10 км с 51:25.