Маратон София 2019: Над 5000 бягаха по улиците на столицата в неделя

Новата ера на Софийския маратон стартира на 13 октомври 2019-а. В поредното си издание маратонът на столицата се утвърди като най-масовото спортно събитие в България с повече от 5000 участника в четирите дистанции – 42.195 км, 21.0975 км, 10 км и 2.5 км.

Трасето бе ново с 2 обиколки по 21.1 км, като минаваше до едни от най-големите забележителности на София със старт-финал Художествената галерия, храм паметник „Александър Невски“, Руската църква, Лъвов мост, статуята на София, Халите, Регионалния исторически музей, Народната библиотека и т. н.

За първи път в България се проведе маратон с „Бронзов етикет“ по класификацията на ИААФ, както и старт от семейството на Асоциацията на международните маратони и бягания на дълги разстояния. Софийският маратон е член и на системата на Европейската атлетика за качествени шосейни бягания на стария континент – „Бягане за всички“.

Кениецът Хосея Туей и етиопката Хайелом Шегайе спечелиха класическата дистанция. Туей бяга до последните метри с мароканеца Юсуф Сбай и надделя със силен финален спринт, а чип-системата даде еднакво време на двамата – 2:15:59.

Алемайеху Лема (Етиопия) е трети с 2:16:58,  Димчо Мицов е първи от българите с 2:39:15 и десето място във временното класиране. Мицов спечели и националналната титла.

Победителят Туей взе премията от 8000 лева и допълнителни 20 000 лева за победата му в другите два маратона от веригата „Бягането начин на живот“ в Стара Загора и във Варна.

Шегайе триумфира при жените с 2:35:36, като в последните километри се откъсна от съперничките си Бети Чепквони (Кения) – 2:36:57 и Хилда Чебой (Кения) – 2:40:10. Победителката от миналата година Рут Матебо (Кения) е четвърта през тази година с 2:41:31.

Маринела Нинева зае призовото седмо място с личен рекорд – 2:57:44 и титла на България.

В останалите стартове победители бяха:

10 км – Мъже: Дарио Ивановски (Северна Македония) 32:58, Жени: Лиляна Георгиева (България) – 41:00

21.1 км: Мъже: Йоло Николов (България) – 1:07:40, Жени: Адрина Попарсова (Северна Македония) – 1:23:11