Диамантена лига 2018: Американци и кенийци излизат начело на световните ранглисти

Световният шампион на овчарски скок Сам Кендрикс (САЩ) показа отлична форма на турнира от Диамантената лига в Париж на 30 юни и спечели с най-добър резултат в света за годината – 5.96.

Кендрикс преодоля височината от втори опит и после атакува рекорда на САЩ с 6.05, но неуспешно.

Високо самочувствие демонстрира световният рекордьор за юноши Арманд „Мондо“ Дупландис (Швеция), който завърши втори с 5.90 и надделя над световния рекордьор в зала Рено Лавийени (Франция) – 5.84. 18-годишният Дупландис направи два неуспешни опита на 5.96 и след това остави третия си опит за 6.01, където също не успя, но остави добри впечатления.

Рони Бейкър бе другият американец, който застана начело на световната ранглиста с победата си на 100 м с 9.88, с което дели върха на спринта със сънародника си Ноа Лайлс. Бейкър срещна свирепа съпротива от Джими Вико (Франция) и Бингтян Су (Китай). Двамата завършиха за 9.91 с преимущество на Вико, но Су изравни азиатския рекорд и личното си постижение за третото място. Акани Симбине (РЮА) бе четвъртият под 10 секунди с 9.94.

Един от местните любимци Кристоф Льометър се контузи в сериите.

Четири кенийки на 3000 м стипълчейз доминираха в тази дисциплина, а победителката Беатрис Чепкоеч слезе под 9 минути с 8:59.36 – най-добър резултат в света за годината. Селифин Чепсол бе втора с 9:01.82 пред Хивин Кийенг – 9:03.86 и Нора Джеруто – 9:04.17.

Мощно бягане на 1500 м на Роберт Чериот доведе до резултат – 3:29.71. Той беше наче;о на световната ранглиста, но сега вече с резултат под 3:30. Якоб Холуша направи рекорд на Чехия в това бързо бягане с пето място и 3:32.85, а 15 атлети записаха резултат под 3:40.

Още една кенийска победа имаше на 800 м за мъже – дисциплина извън „Диамантената“ програма. Там Фегюсън Ротич застигна със страхотен финален спринт сънародника си Джонатан Китилит с 1:43.73 срещу 1:43.83. Световният шампион в дисциплината Пиер-Амброс Босе (Франция) завърши седми с 1:45.19.