Ахмед Насеф и Рут Матебо победиха и на Маратон Варна

Двамата натрупаха ценни точки за големия джакпот във веригата „Бягането като начин на живот“.

Поредното издание на Маратон Варна се проведе днес, 13 май, в морската столица при доста топло време, което постави на сериозно изпитание състезателите. 

Италианецът от марокански произход Ахмед Насеф се наложи при мъжете с 2:22:55 ч. По-рано тази година той спечели и маратона в Стара Загора, който също е от веригата, и по този начин вече има 20 точки. Между двете състезания Насеф, който е женен за българка, победи в още два маратона – в Пловдив и в Италия. Днес единствен сериозна съпротива му оказа кениецът Абел Роб, който в крайна сметка завърши втори с 2:23:14 ч. На трето място завърши друг кениец – Хосе Киплагат с 2:23:16 ч. Най-бърз от българите бе Дилян Бояджиев с 2:47:29 ч.

Кенийката Рут Матебо нямаше притеснения при жените за първото място с 2:47:45 ч. Тя поведе от самото начало и не допусна никой да я изпревари, като защити титлата си от миналата година. Матебо също спечели в Стара Загора през април и съответно също има 20 точки. На второ място финишира нейната сънародничка Хелен Кимутай с 2:52:06 ч. Трета е украинката Вира Овчарук с 2:55:20 ч. Най-добре от българките се представи балканската шампионка на планинско бягане Маринела Нинева, която зае четвърта позиция с 3:04:13 ч. Това бе неин дебют на маратонската дистанция.

На полумаратона кенийци окупираха почетната стълбичка при мъжете. Победител е Даниел Чеболей с 1:06:28 ч, втори – Марк Ротич с 1:07:10 ч, а трети – Симон Кируи с 1:10:49 ч. Четвърта позиция за най-бързия българин тук – Цветан Бахчеванов 1:22:36 ч.

При жените в полумаратона бе много интересно, защото в стартовия списък фигурираше името на известната сръбска бегачка Оливера Йевтич, сребърна медалистка в маратона от европейското първенство в Гьотеборг-2006. Тя доказа класата си, като спечели първото място с 1:17:36 ч. На второ място завърши кенийката Юнис Ониянча с 1:18:40 ч, а на трето – хърватката Мария Врачич с 1:24:20 ч. Анастасия Пейчева е най-бързата българка тук и четвърта в класирането с 1:29:47 ч.

На 10 км румънецът Гаврил Стефан – Юлиус успя да се измъкне от българските клещи и спечели с 33:34 мин. След него останаха нашите момчета Иван Попов с 33:55 мин и Стоян Владков с 34:19 мин.

При жените на 10 км Лиляна Георгиева заслужи първото място с 39:17 мин, изпреварвайки Радосвета Симеонова с 39:46 мин. На трета позиция завърши Наталия Кременска с 43:55 мин.

Общо над 700 атлети от 19 държави се пуснаха в отделните дисциплини, както и 300 участници в масовия старт на 2 км.

Резултатите може да видите тук

Share Button