Едрис и Тироп спечелиха класиката в Болцано

Мухтар Едрис и Агнес Тироп зазлужиха победите в традиционния Новогодишен пробег в италианския Болцано.

Световният шампион на 5000 м Мухтар Едрис за трети път в своята кариера се наложи в едно от най-силните новогодишни състезания – класиката в Болцано. Той успя да се справи с представителя на домакините – европейския шампион по крос за младежи под 23 години Йеман Крипа. Едрис доказа класата си, като в последните обиколки успя да се откъсне и постепенно увеличаваше преднината си, за да завърши 10-те километра за 28:45 мин. Крипа, за разочарование на италианските запалянковци, обърка обиколките, твърде рано предприе финалния си спринт и в крайна сметка изпадна от призовата тройка. Двама мароканци се опитаха да затруднят Едрис, но силите им стигнаха само да си разделят среброто и бронза – Софан Букантар е втори, а Хишам Амкар е трети. Впечатление направи силното бягане на европейския рекордьор в маратона норвежеца Сондре Нордстад Моен, който завърши пети за 29:28 мин.

При жените на 5 километра световната шампионка по крос за 2015 година и бронзова медалистка от световно на писта на 10 000 м Агнес Тироп от Кения успя да се наложи убедително с 15:30 мин, като успя да подобри брадатия рекорд на трасето на германката Катрин Весел от далечната 1991 година. Втора завърши нейната сънародничка Маргарет Челимо. За третото място се разгоря люта британска битка, в която Стефани Туейл изпревари Емелия Горека.