Германия с трета европейска отборна титла

Седмото издание на европейското отборно първенство завърши с познат победител – Германия за трети път в историята спечели титлата.

Бундестимът събра 321.5 точки в Суперлигата, която се проведе в Лил. Полша взе сребърните медали с 295, а Франция в последния миг измъкна бронзовите под носа на Великобритания – 270 срещу 269 точки. Единствената интрига преди последната дисциплина 4х400 м за мъже беше битката за третото място.

Обединеното кралство водеше с три точки на домакините, но първият удар беше травма на Делано Уилямс, която доведе до включването на Сам Милър на втори пост в последния момент. Британците си гарантираха бронзовите отличия с трето място и първите 2 поста не предвещаваха негативен край. Рабах Юсиф предаде втори, а Милър – трети. Джарид Дън обаче отстъпи още една позиция назад. Накрая 20-годишният Камерън Чалмърс едвам завърши и Великобритания записа най-слабото си представяне на 4х400 м в историята – последно място в А-финал с 3:07.49. В драматичните финален спринт Франция (Йоан Десимюс на последен пост)  отстъпи на Полша (Рафал Омелко) – 3:03.92 на 3:03.86. За капак първите 3 отбора от финал Б се оказаха по-бързи – Испания с 3:02.32, Холандия с 3:02.37 и Чехия с 3:03.31. В общото класиране Франция взе пета позиция (7 точки), а Великобритания – девета (3) и пасива беше наваксан!

Германия винаги е в тройката на европейските отборни първенства (3 златни – 3 сребърни и 1 бронзов медал). Полша за втори пореден път е на второ място, а Франция за трети пореден път – на трето! За последен път Обединеното кралство взе медали през 2013-а – бронзови. Русия досега имаше четири титли и две втори места, но не участва в Лил, заради все още действаща забрана върху националната атлетическа федерация. Нещо повече, следващото издание на шампионата Русия ще е в Първа лига заедно с последните два отбора от тази година – Беларус и Холандия.