Убедителни първенци на диск при юношите и девойките са Христов и Копчева

Алекс Христов (Тракия 96 – Пловдив) се бори само с метрите в мятането на диск на националния шампионат за юноши и девойки до 18 години на 27 май в София.

Христов победи втория в класирането с почти 9 метра и регистрира 53.14 като направи още 3 опита над 50 метра с 1.5-килограмовия уред.

Нормативът за световното първенство в тази възраст е 55.50, а Алекс има шанс да го достигне на балканския шампионат за юноши и девойки на 3 юни.

Бронзовият медалист на чук от същия ден Никола Колев (Черно море 2005 – Балчик) взе среброто на диск с 44.16, а Методи Генов (Супер спорт – Варна) е трети с 39.91.

Яна Копчева (АК Георги Дъков – Плевен) метна 38.25 в първи опит на диск при девойките на 27 май, постижение, което беше напълно достатъчно за титлата. Габриела Дойчева (Тракия 96 – Пловдив) е другата атлетка във финала с резултат над 30 метра – 32.00, а Жаклин Иванова (Вая 94 – Бургас) се окичи с бронзов медал с 28.10.

На 28 май Копчева нямаше конкуренция на гюле и атакува за пореден път норматива за световно първенство 15.40, но записа 14.78. Тя също ще има още едни шанс на балкансия шампионат в Истанбул нба 3 юни. Нейни подгласнички станаха Марина Велева (Локомотив – Русе) с 12.71 и Таня Кадиева (Русе Кар Мотор Спорт) – с 11.86.

Пълен триумф на атлетките от Разград при девойките на чук се получи в тази дисциплина. Атлетките на ЛК „Спорт Атлетик“ –  Разград Деница Асенова – 43.00, Елена Димитрова – 42.38 и Виктория Василева 38.37 доминираха изцяло в сектора.