Тази обикновена необикновена човешка дейност – бягането

Няколко любопитни факта за бягането, които може би не знаете.
Бягането е неизменна част от човешкия живот от дълбока древност. Има изследвания, които показват, че това е най-естественото нещо, което може да прави човекът и дори по този начин навремето си е набавял храната.
Днес животът ни е доста по-обездвижен, а някои и не могат да си представят да се затичат дори стотина метра. Но сега няма да се спираме на темата за ползата от бягането, а ще споделим с вас някои любопитни факти.
- Според изследване на учени от университета в Арканзас, САЩ, в което са участвали 408 души, бягането ни прави по-привлекателни. Факт е, 80 % от мъжете и 60 % от жените са заявили, че бягането ги кара да се чувстват по-красиви и желани.
- Най-възрастният човек, завършил маратонската дистанция, е индиецът Фауджа Сингх. На маратон в Канада 100-годишният атлет е показал време 8:25:16 часа. Днес той е на 106 години, роден е като на шега на 1 април 1911 година. За последно участва на маратон през януари миналата година в Мумбай.
- Най-младият маратонец също е индиец. Той се казва Бадхия Сингх, роден е през 2002 година. Преди да навърши 5 години, той бил пробягал 48 маратона. Безумното решение е на треньора му. Бащата на Бадхия Сингх умира, когато е малък. Заради бедност, майката му го дава в при местен треньор по джудо, който да се грижи за него. Веднъж заради провинение треньорът го наказал да бяга, но след това забравил за момчето. Сетил се след 5 часа, а малкият маратонец продължавал да бяга, защото никой не му бил казал да спре. След тази случка треньорът решил да го готви за маратон.
- Много от майките бързат да се върнат почти веднага след раждане към активни тренировки и участия в състезание. Няма лошо, дори е препоръчително. Проблемът е единствено в това, че ако кърмите, бебето може и да почне да се муси, защото кърмата става по-кисела. Учените са установили причината – при интензивна тренировка в организма се отделя млечна киселина, която попада в кърмата и променя вкуса й, но не и качествата.
- Бягането е здраве. Някои изследвания обаче посочват и дозите, които са най-оптимални за организма. Бегачите, които имат обем минимум 80 километра в седмицата, се оказва, че са по-податливи на различни респираторни заболявания. Имунната система се намира на границата и лесно може да рухне. Докато обем от 20 – 30 километра седмично е оптимален за нея и организмът по-трудно се разболява.
- Редовното бягане подобрява плътността на костите. Изследвания на учените от Университета в Мичиган са стигнали до извода, че дори само три бягания седмично по около 20-ина минути са достатъчни сериозно да увеличат плътността на костите.
- Френският ултрамаратонец Серж Жирар държи рекорда за избягана най-дълга дистанция за 365 дни. За една година, бягайки всеки ден, той е посетил 21 страни и е изминал общо 27 011 км, което прави средно по 74 км на ден.
- Изследователи са установили, че повечето бегачи чувствително подобряват стойката си, когато срещнат бегач от противоположния пол. Всъщност, не са необходими кой днае колко изследвания, просто малко наблюдения – както върху другите, така и върху себе си.
- Да бягаш назад. Самото изречение дори не звучи мотивиращо. Не и за германеца Ахим Арец. Негов е „световният рекорд“ в маратона в този нетрадиционен начин на бягане. През 2010 година той пробяга Франкфуртския маратон със задните си части напред за 3:42:41 часа.
- И като стана дума за маратон… Любопитно изследване на чикагски учени показва, че за разлика от мъжете, жените бягат обикновено по-бързо втората част от дистанцията. При мъжете е валидно обратното и те по-често се „навързват“ в последните километри. За тази цел учените са анализирали резултатите на 300 000 участници в Чикагския маратон през различни години. Това изследване май разбива мита, че жените са по-емоционални от мъжете…
- Бягане и секс. По този въпрос имаше култова статия в един от първите броеве на сп.“Атлетика“. Темата непрекъснато се дискутира, и до ден днешен има различни мнения. При това въпросът може да бъде разделен на две: пречи ли сексът на бягането и по-добри в леглото ли са бегачите? Едно от последните изследвания дава положителен отговор на втория въпрос. Американски учени за направили експеримент със 78 души и от двата пола. Преди това участниците в експеримента, които никога преди не са бягали, са започнали да тичат четири пъти седмично. След 9 месеца всички заявили, че са започнали да правят повече секс – средно с 30 %. Увеличили са се и оргазмите – средно с 26 %.
- Само напомняме – световният рекорд в маратона принадлежи на кениеца Денис Кимето – 2:02:57 часа, постигнат на маратона в Берлин през 2014 година.
- И още едно напомняне – най-бързият човек в света е Юсейн Болт, който държи световните рекорди на 100 м (9.58 сек) и на 200 м (19.19 сек). Максималната скорост, която той е развивал, е 44.72 км/ ч.
И след всичко казано дотук, нима бягането не е най-естественото състояние на човека?