Диетата на един олимпийски шампион по гюле
Райън Краузър се насилва да качи килограми за да атакува световния рекорд
18 август 2016 г. На стадион „Жоао Хавеланж” в Рио де Жанейро беше определен олимпийския шампион в тласкането на гюле. Още в квалификациите 23-годишният Райън Краузър показа, че е в изумителна форма и с лекота прати уреда на 21.59. По-късно във финала американецът три пъти подобри личния си рекорд (22.22-22.26-22.52), накрая и олимпийския на Улф Тимерман от ГДР – 22.47 в Сеул-1988. Райън демонстрира великолепна ротационна техника с много бързина и гъвкавост в кръга с диаметър 2.135 м.
Краузър е висок 201 см и в Рио тежеше 134 кг. В първите си две състезания след олимпиадата той остана втори след Том Уолш от Нова Зеландия и обясни загубите си с…пониженото лично тегло! Ако за мнозина това би било добра вест, то по-малкото килограми са кошмар за Райън.
В края на миналата година Иван Чешанков, коментатор в Евроспорт, се срещна с Краузър на късен обяд в Чула Виста (Калифорния), където се намира Олимпийски тренировъчен център на САЩ. Райън е базиран там от октомври и е 100% отдаден на своята кариера.
„След Рио имах много странични ангажименти и не бях в състояние да подържам приема на калории до обичайния си от 5000-6000 на ден. Постепенно отслабнах, първо до 129, а после и до 124 кг. Сега всичко си идва по местата. Още в първия месец от началото на подготовката за новия сезон качих 9 кг. Аз съм един от най-леките, почти всички са над 300 паунда (136 кг), а аз съм на тази граница. Освен това съм един от най-високите и респективно за моя ръст трябва да добавя тегло”, обясни куриозната ситуация Краузър докато хапваше един голям бургер.
Прием от 5000-6000 калории на ден изисква абсолютно отдаване на идеята и Райън яде по 5-6 пъти на ден, около 1000 калории всеки път. „От десет години се опитвам да стана по-тежък и винаги е било предизвикателство, защото се налага да ядеш повече отколкото ти се иска. Имам бърз метаболизъм и честно казано, в сравнение с тренировките във фитнеса или на стадиона, за мен е по-трудно да изяждам всичко, което е необходимо. Понякога седя пред чинията и гледам парчето риба или купата с ориз и не искам да ям повече, но трябва. Някои хора може да си представят, че имам голям апетит, но не е така”, разказва Краузър, който стана световен шампион за кадети през 2009-а.
Стратегията предвижда строго определен режим: два шейка сутрин за да не приеме тялото му дъвкателните движения за период, в който се захранва; плюс още храна в течна форма – обикновено смесица от овесена каша с пълномаслено мляко, фъстъчено масло, протеин на прах, горски плодове и мюсли. Този избор взема по-малко място в стомаха, оставя достатъчно свободно пространство за обяд, вечеря, втора вечеря и десерт, когато има настроение за това.
„Обядът обикновено е първото ми сериозно ядене и по това време вече съм доста гладен. Обикновено залагам на въглехидрати като макаронени изделия със сирене, два къса хляб, купа с ориз. Протеините осигурявам с половин килограм месо на ядене, най-често 3-4 броя пилешки гърди. От време на време хапвам и червено месо, но преди всичко пилешко или риба. На вечеря общо взето е същото положение, но може да добавя плодове и зеленчуци. Но тогава не съм толкова гладен и трябва да се насилвам да ям повече отколкото искам”, споделя Райън, който е от семейство на хвърлячи. Баща му Мич беше резерва за олимпийския отбор на САЩ на диск за Лос- Анжелис-1984, единият му чичо – Брайън дълго време е сред най-добрите на копие в Щатите, а другият – Дийн се състезава на високо равнище и на гюле и на диск.
„Разбира се, има тънка линия, която трябва да се намери, защото теглото помага, но когато станеш прекалено тежък, това те забавя, започваш да губиш подвижност, скорост. Аз обаче още не съм достигнал тази точка. С всеки килограм, който добавям, изглежда че пращам гюлето по-далече. Ако продължа да правя това, може би да добавя 5-6 кг мускулна маса и да стигна до 140 следващия сезон, това трябва да ми помогне да подобря и резултатите си и да се доближа до световния рекорд (б.а. – 23.12 на Ренди Барнс от 1990-а). Но трябва да се направи по правилния начин – не да ядеш много една седмица и да натрупаш 5 кг мазнини, а да добавяш редовно по половин кило на седмица”, казва гигантът от щата Орегън.
„Любимото ми ястие е хубава сочна пържола (стейк) с картофено пюре. Това е и великолепен избор за качване на тегло. А десерт? Смешно е, но не съм голям фен на десертите. Може би идва и от това, че трябва да се насилвам да ям основното ядене и като свърша, ако някой ме попита за десерт, аз му отговарям: „Моят десерт е това, че сега мога да бъда доволен от завършеното блюдо”. Но все пак обичам най-много сладолед с бисквити с парченца шоколад. Има много калории и помага за постигане на целта ми”.
Материалът е публикуван в списание „Спринт“.