Тотално турско превъзходство на балканския крос

60-ото издание на балканските шампионати по кроскънтри се проведе на 5 ноември в Чуприя, Сърбия.

Турските атлети доминираха в повечето дисциплини и взеха почти всички медали от отборни класирания.

При девойките Юскун Гюлназ започна златната серия на Турция с титла в борба с нашата Силвия Георгиева. Гюлназ избяга дистанцията от 4 км за 13:49, а Георгиева бе малко зад нея с 13:53. Трето и четвъртото място бяха отново за турсите девойки – Якла Кълъч – 14:13 и Пинар Демирташ – 14:14, а в отборното класиране Турция спечели с 8 точки пред Румъния 24 и Хърватия 36.

При юношите на 6 км историята се повтори като двама атлети с име Рамазан – Барбарос -18:07 и Карагьоз – 18:15 се класираха на първо и трето място. Между тях се вклини румънеца Абдрей Русу с 18:08. Тук израелският отбор участваше с натурализирани етиопски състезатели, но това им донесе само трето място в отборното класиране след Турция и Румъния.

Стартовете при девойките и младежите до 23 години бяха тотално спечелени от турските бегачи. На 6 км при дамите Фатма Демир (20:35), Емине Туна (20:48) и Ердал Тубай (20:50) не дадоха никакъв шанс останалите участнички.

При младежите Суат Карабулук, Енис Коркмаз и Сафет Еткатмиш преодоляха 8 км съответно за 24:43 – 24:51 и 24:53, като отново нямаше съпротива атлетите на останалите страни. Отборното тук естествено бе спечелно от Турция следвана от Израел и Румъния.

Най-добрата състезателка на Румъния в бягането на 3000 м сттипълчейз успя да разбие турското превъзходство при жените, където се добра до титлата с 27:05 на 8 км пред Ейтемиш Севилай (Турция) 27:11 и Роксана Бирка (Румъния) 27:14. Турция и Румъния набраха еднакъв брой точки в отборното класиране – 11, но отново туркините имаха превъзходство. Трети стаха българките.

„Наказателната акция“ на Турция продължи при мъжете, където турците отнново бяха 1-2-3 в класирането на 10 км благодарение на Рамазан Оздемир – 30:11, Омер Тунчер – 30:20 и Алпер Демир – 30:23. В отборното класиране втори са румънците, а трети отнов българския отбор.

В крайна сметка медалите в шестте дисциплини бяха разпределени от Турция , Румъния и България – 1 сребърен. В отборното класиране място на стълбичката намериха тимове от Турция, Румъния, Израел, България и Хърватия.

13 федерации членки на АБАФ (Асоциацията на балканските атлетически федерации) участваха на шампионата в Чуприя.