ШЕСТИМА ФИНИШИРАХА В УЛТРАМАРАТОН „ПИРИН УЛТРА“

Едва шест състезатели успяха да се справят с предизвикателствата на Пирин и да завършат в контролното време дългата дистанция на ултрамаратон „Пирин Ултра“на 23-24 септември.
Очаквано състезанието се оказа най-трудното и тежко подобно събитие, организирано в България.
„Пирин Ултра“ се провежда за първи път, като бегачите трябваше да изминат голямо разстояние през известния със специфичния си релеф планински масив.
Ултрамаратонът включваше две дистанции – 70 и 150 км, със старт в полунощ на 23-ти септември в грaд Банско.
Заради трудностите на терена и голямата денивелация, която бе необходимо да бъде преодоляна на старт застанаха около 50 участника. Контролното време за преминаване на 70 километровото трасе беше 30 ч., а на 150 км – 50 ч.
Главният организатор на проявата Димитър Димитров, който е „двигател“ и на проявата XCo Adventure Cup (състезанието по „оцеляване“ в България) сподели, че организирането и провеждането на такъв ултрамаратон е много трудна задача и той и екипът му са амбицирани както за неговото перфектно протичане, така и за бъдещето му.
Заедно на 70-километровата дистанция за 11:06 часа първи завършиха двама състезатели – Кирил Николов и Иван Сираков, които почти през цялото състезание бягаха заедно и се подкрепяха взаимно. На 8 минути след тях финишира Владимир Милушев – за 11:14 ч. При жените победителка е Десислава Христова, следвана от Тоня Цвяткова и Мая Танева.
Един от победителите – Кирил Николов, който „държи“ рекорда за скоростно преминаване на най-дългия туристически маршрут в България „Ком-Емине“ сподели, че магнетизма на Пирин е толкова силен, че се изкушава догодина да участва на дългата дистанция.
Предизвикателствата за стартиралите на 150 км не бяха малко. Атлетите трябваше да се придвижват почти две денонощия на голяма надморска височина, като най-високата точка беше връх Албутин – 2665 м, а общата денивелация – около 9400 м. През тъмната част на денонощието температурите падаха под нулата, което създаде допълнителни притеснения за състезатели, организатори, екипи за сигурност. Най-предизвикателно се оказа преминаването през връх Пирин, който заради местоположението си не е много популярен и е оскъден откъм туристически пътеки. Част от състезателите трябваше да се качат до върха през нощта, когато камъните бяха заледени заради ниските температури. През деня обаче времето в Пирин беше ясно, слънчево и безветрено, което улесни бягането на участниците.
За щастие ултрамаратонът приключи без инциденти и сериозни травми, с безценната помощ от почти 50 доброволци.
Развоят на събитията в 150 километровото състезание беше интересен, като в крайна сметка жена се оказа най-подготвена и издръжлива. Още от старта водачеството пое Антония Григорова и в първата трета от разстоянието бягаше сама. Следващият я до този момент в класирането Иван Геров я настигна и бяга с нея, но след пункта на 113 км – х. Яворов реши да се откаже. След това с Филип Филипов Антония. Той живее и работи от няколко години в Ирландия. Филип и Антония бягаха заедно до края и финишираха в Банско за 38:12 часа.
Антония е най-добрата българска състезателка по ски бягане, която в последните години успешно се насочи към планинските бягания и спечели почти всички ултрамаратони в България, в които участва. Филип беше в Пирин със сериозна група близки, които го чакаха на х. „Синаница“ за подкрепа по трасето.
Антония Григорова е единствената жена, завършила дългата дистанция на „Пирин Ултра“, а само още петима състезатели успяха да финишират в контролното време. Трети на площада в Банско бяха отново двама състезатели – Пламен Цукев и Мартин Маринов. Другите двама финиширали са Дамян Димитров и Мартин Колев.
Състезанието по планински ултрамаратон „Пирин Ултра“ е поредното доказателство както за силата на волята на стартиралите, така и за сериозния възход на аматьорското бягане в страната ни.
Според всеобщото мнение на състезатели и присъстващи на проявата приятели на бягането, „Пирин Ултра“ протече при организация на топ ниво.
Иванка Кърпарова