Габриела Петрова: Искам да покоря най-високите върхове!
Атлет номер едно на България за 2015 година даде интервю за брой 101 на списание „Атлетика“. Предлагаме ви какво сподели Габриела Петрова пред Боян Ив. Бойчев.
Габриела Петрова е родена на 29 юни 1992 година в Хасково. Лични рекорди: троен скок – 14.66 м, троен скок (зала) – 14.55 м, скок дължина – 6.46 м, скок дължина (зала) – 6.41 м. Сребърна медалистка на троен скок от европейското първенство в зала Прага`2015. Европейска шампионка за девойки до 23 години от първенството в Тампере`2013. Четвърто място на световното първенство в Пекин`2015 (с личен резултат).
– Габи, предполагам, че вече отшумяха емоциите от този успешен сезон за теб. Идва време за трезва преценка. Каква е тя?
– Това беше най-успешната състезателна година в кариерата ми досега. Беше година изпълнена с много емоции и трупане на опит. Щастлива съм, че успях да покажа стабилност в резултатите си и да постигна личен резултат. Тук е моментът да кажа едно огромно „Благодаря!“ на треньора ми – Атанас Атанасов, на семейството ми, на Българската федерация по лека атлетика и на всички хора, които бяха част от тази вълнуваща година. Без тях нямаше да се справя!
– Остана на крачка от медала. Но става дума за световно първенство! Кое в теб е по-силно: удовлетворението или разочарованието?
– В първия момент след края на състезанието няма да крия, че разочарованието беше по-голямо… Сега вече осъзнавам, че трябва да съм доволна. Но това, че останах в подножието на медалите ще бъде мотивация за следващата година.
– За първи път беше в Китай. Какви са впечатленията ти от китайската столица, от самото световно първенство?
– Имах възможността да бъда доста време в Пекин, докоснах се тяхната култура и бит. Впечатлена съм от инфраструктурата им. Имат страхотни сгради и съоръжения. Организацията на световното първенство беше перфектна. Имаше много доброволци, които бяха в помощ на атлетите.
– Успя ли да се сприятелиш с някои известни атлети от други страни?
– По време на едно такова първенство нямаш време да завързваш приятелства, защото всеки е максимално фокусиран върху състезанието. Но с някои от атлетите се познавам от комерсиалните турнири.
– Какви са амбициите ти за олимпийските игри в Рио?
– За успешно представяне. Треньорът ми е човекът, който ще прецени как трябва да протече подготовката. Убедена съм, че ще бъде по-най правилния начин, както е било всеки сезон.
– Медал от олимпийски игри – готова ли си за това?
– Знам, че съм готова да положа толкова труд, колкото се изисква от мен.
– А славата? Тя изкушава…
– Не мисля, че би ме променила.
– Как посрещнаха близки и приятели успехите ти от тази година?
– Всички са много щастливи. Те са хората които се радват най-много на моите резултати. Радостта и гордостта в очите им е най-голямата ми награда!
– Разкажи ни за семейството си. Родителите ти били ли са спортисти?
– И двамата са се занимавали със спорт, само че не професионално. Баща ми е бил футболист с добри перспективи, но след казармата не е продължил и днес още съжалява за това. Майка ми е тренирала атлетика и дори са идвали вкъщи да й предлагат да учи в спортно училище, ала тогава не са я пуснали. Така че малко или много, спортът винаги е бил част от нашето семейство.
– Как се отнасят родителите ти към избора ти да бъдеш спортистка?
– Ние сме изключително сплотено семейство. Още от първия ми ден на стадиона те са плътно зад мен и ме подкрепят. Когато се преместих в Пловдив, майка ми дойде с мен, защото бях във възраст, в която присъствието на родител е изключително важно. Така с баща ми се наложи временно да се разделят – той остана да живее в Харманли и така в продължение на пет години. Те са хората, които заслужават да видят най-доброто от мен.
– Родена си в Хасково, живяла си в Харманли, тренираш в Пловдив. Има ли носталгия по родния дом?
– Има, разбира се, с течение на времето се прибирам все по-рядко, но винаги, когато имам възможност, го правя с удоволствие.
– Защо избра леката атлетика, кой те доведе на стадиона и как се озова в групата на Атанасов?
– Бих казала, че леката атлетика сама ме избра. На стадиона ме заведе първият ми треньор Иван Еджиев, той доста време ме убеждаваше да започна да тренирам. Впоследствие се влюбих в кралицата на спортовете и така е до ден днешен. С Атанас Атанасов се запознах на един зимен лагер в зала „Фестивална“, където той ми се представи и ми предложи да отида в Пловдив да тренирам при него. Тогава бях в седми клас и без много да се замислям, като се прибрах в Харманли, казах на родителите си, че искам да тренирам в Пловдив. Нещо ми подсказваше, че това ще бъде правилният треньор за мен. Така и се оказа.
– Ако атлетиката не те „беше избрала“, както казваш, какво друго би правила с удоволствие?
– Честно казано не съм се замисляла, но може би нещо пак свързано със спорта.
– През миналата зима имаше трудности с подготовката. Тренираше на студ, в неотоплена зала. Това попречи ли ти или те мотивира?
– И двете. Но определено пречи повече. При температури, близки до нулата, няма как да се проведе нормален тренировъчен процес и опасността от травми е много голяма.
– Сега навлизаш в големия спорт. Какви са твоите амбиции, какво искаш да постигнеш?
-Да покоря най-високите върхове и да имам дълъг спортен живот.
– Не е ли малко трудно и … различно? Днес повечето млади хора на твоята възраст предпочитат купоните, забавленията, заведенията. А професионалният спорт изисква режим, всеотдайност…
– За хора, които не се занимават със спорт, със сигурност е различно, дори бих казала скучно моето ежедневие. Но това е моят избор и аз съм щастлива с него.
– Има ли лекоатлет, на когото се възхищаваш, на когото искаш да подражаваш?
– На много атлети се възхищавам, но мисля, че всеки трябва да бъде себе си и да се стреми да доказва собствената си уникалност.
– В спринтовите дисциплини и в дългите бягания господстват тъмнокожи атлети, но в скоковете силите изглеждат не само изравнени, но дори преимущество имат спортисти с бял цвят на кожата. И все пак – могат ли белите да скачат?
– Разбира се, че могат да скачат. Все пак световните рекорди в тройния скок и при жените, и при мъжете се държат от бели атлети.
– В живота какво би предпочела – да постигнеш нещо със скок или да спринтираш към него?
-За да направиш скок трябва да се засилиш.
– Знам, че си много трудолюбива, съвестна и амбициозна, не обичаш да губиш. Какво друго трябва да притежава един спортист?
-Търпение. Не напразно са казали, че „хубавите неща стават бавно”.
– Спокоен човек ли си? Умееш ли да се владееш?
– Мисля, че с времето се научих да бъда спокойна. Опитвам се да не влагам емоция в неща, които не зависят от мен и няма да ми помогнат да подобря себе си.
– Как се справяш с емоциите по време на състезание?
– По време на състезание всички емоции си остават вътре в мен. Такъв тип състезател съм, че не обичам да ги изразявам. Всичко си е в моята глава.
– Много атлети преди старт слушат музика, за да се откъснат от обстановката. Ти правиш ли го? Каква музика обичаш да слушаш?
– Слушам музика до началото на същинската ми загрявка. Слушам това, което ми се слуша в момента.
– Спазваш ли режим? Как се храниш?
– Нямам стриктно определен режим, старая се да се храня правилно.
– Как запълваш свободното си време?
– С неща, които ме разтоварват и зареждат с положителни емоции.
– Какви други интереси имаш, освен спорта?
– Обичам да чета книги. Търся такива, които носят някакво послание, карат те да се замислиш.
– Най-голямата ти мечта?
– Когато я постигна, ще я кажа.
– Какво би направила, за да я постигнеш?
– И невъзможното.
– Ако Габриела Петрова можеше да погледне себе си отстрани, какво би видяла? Можеш ли да се опишеш с няколко думи.
– Усмихнато момиче.
– Нещата които цениш и които не харесваш в хората…
– Ценя искреността в хората, ненавиждам лицемерието и несправедливостта.
– Твоята любима мисъл е…
– Напред и нагоре!
Интервю на Боян Ив. БОЙЧЕВ
Снимки: Илиан Телкеджиев, lap.bg, Getty Images, sportal.bg