Русия очаква поне 5 – 6 златни медала на световното

В рамките на три дни (3-5 август) се проведе шампионатът на Русия по лека атлетика, на който бе определен и отборът за световното първенство в Пекин.

В скока на височина победата спечели олимпийската шампионка Анна Чичерова с 2.00 м. Тя направи и неуспешен опит на 2.04 м, но въпреки това остана доволна от моментната си форма. Освен нея в Пекин ще пътува световната и европейска шампионка в зала Мария Кучина, която беше покрила норматив и можеше да не участва, но скочи 1.97 м. Треньорът й обаче обясни, че е използвал възможността да имитира състезанието в Пекин, защото само преди ден тя скача и на турнир в Германия. В същото време действащата световна шампионка Светлана Школина получи жестока травма още на началната височина – разкъсване на ахилесовото сухожилие и ще пропусне останалата част от сезона.

chicherova-2

Европейската шампионка в овчарския скок Анджелика Сидорова направи само един опит – на 4.50 м, което се оказа достатъчно за титлата.

sidorova1

В спринта на 100 м Анна Кукушкина стана шампионка на Русия с 11.37 сек. При мъжете в същата дисциплина фотофинишът определи за победител Константин Петряшов, след като тримата призьори завършиха с еднакъв резултат – 10.43 сек.

Анна Кукушкина стана шампионка и на 200 м, а при мъжете – Артур Рейсбих. Старши треньорът на „сборная“ в спринта Валентин Маслаков обаче обяви, че показаните резултати не гарантират добро класиране и затова Русия няма да има представители в спринта на 100 и 200 м.

Интересна ситуация се получи в бягането на 5000 м при мъжете. Победата спечели кениецът Амос Кибиток с 13:23.91 мин, който участва извън класирането. Той и неговият сънародник Николас Чепсемба чакат руски паспорти и евентуално разрешение да участват за новата си родина на олимпийските игри в Рио де Жанейро догодина. Чепсемба обаче не показа добро бягане и в последната обиколка бе застигнат от няколко руснаци. В крайна сметка Алексей Попов грабна титлата с 13:39.26 мин (негови личен рекорд). Нормативът (13:23.00 мин) засега не бе по силите на нито един руснак и в тази дисциплина „сборная“ няма да има представител.

При жените на същата дистанция европейската шампионка в зала Елена Коробкина спечели победата с 15:57.59 мин, пред Гулшат Фазлитдинова с 16:01.26 мин. Двете млади надежди в бяганията на дълги разстояния ще видим в Пекин, тъй като още преди шампионата на Русия те имаха покрити нормативи.

korobkina_new

В мятането на диск шампион стана Глеб Сидорченко с 61.35 м, но това не му стигна за участие в Пекин.

В тласкането на гюле европейският шампион в зала от Париж`2011 Максим Сидоров бе над всички с 20.58 м и очаква с надежда световното първенство.

На 400 м и при мъжете, и при жените станахме свидетели на оспорвана борба. Шампиони станаха Максим Дилдин с 46.04 сек и Ксения Аксенова с 51.44 сек. Русия разчита и на силно представяне в щафетите 4 х 400 м.

На 100 м с пр. при жените Нина Морозова изтръгна победата с 12.88 сек, изпреварвайки Екатерина Галицкая с 12.92 сек.

На 110 м с пр. големият отсъстващ бе Сергей Шубенков. Трикратният европейски шампион (два пъти на открито и веднъж в зала) преди две години в Москва завоюва бронзов медал. Сега амбициите му са още по-големи. Той имаше покрит норматив и предпочете да се готви за Пекин. В негово отсъствие шампион стана Константин Шабанов, който също се опита да покрие норматива, но силите му стигнаха само за 13.61 сек.

На 400 м с пр. убедителен шампион стана Денис Кудрявцев с 49.07 сек.

С интерес бе очакван финалът в същата дисциплина при жените и най-вече завръщането на пистата на Наталия Антюх. Олимпийската шампионка обаче все още е далеч от върхова спортна форма и завърши трета с 56.28 сек. Бягането спечели завърналата се след майчинство Даря Кораблева с личен резултат 55.69 сек. Вера Рудакова изпревари Антюх за второто място във финалните метри – 56.14 сек. И трите имат покрит норматив за Пекин. Антюх сподели, че с треньора й предстои да решат дали да участва на световното или да продължи подготовката за олимпийските игри догодина.

antyukh

В отсъствието на Даря Клишина шампионка в скока на дължина стана Юлия Пидлужная с добър резултат – 6.87 м. Втора е Елена Соколова с 6.70 м – също покрит норматив.

С хубава серия и резултат от 8.05 м Павел Шалин грабна титлата в скока на дължина при мъжете, но постижението не му осигури пътуване в Пекин. Тук обаче ще видим Александър Менков, който ще защитава световната си титла.

 

В скока на височина станахме свидетели на много силно състезание. Европейският шампион в зала и победител в европейското отборно първенство Даниил Циплаков успя да надскочи олимпийския шампион Иван Ухов – 2.31 м срещу 2.28 м.

Tsyplakov-1

В овчарския скок трима души скочиха, колкото норматива – 5.65 м. Въз основа на опитите шампион е Александър Грипич, втори и трети са съответно Иван Гертлейн и Георгий Горохов.

Дмитрий Тарабин, носител на бронзов медал от световното преди две години, хвърли копието най-далеч от всички – 84.70 м и ще пътува за китайската столица. Втори завърши Валерий Иордан, който вече имаше покрит норматив.

Елена Панова стана шампионка в мятането на диск с личен резултат – 63.22 м. Другите две призьорки – Юлия Малцева и Екатерина Строкова също имат покрит норматив.

19-годишният Константин Толокоников изненадващо поведе бягането на 800 м от самото начало и задържа първото място до края – 1:45.76 мин, а това означаваше покрит норматив за световното. Дали това не е новата звезда в тази дисциплина, в която Русия има славни спомени, свързани с името на сегашния главен треньор на националния отбор Юрий Борзаковски?

Tolokonnikov

При жените на 800 м също сме свикнали да виждаме силно руско присъствие. Шампионка на страната стана Анастасия Баздирева с 2:01.42 мин, а в Пекин компания ще й прави втората Евгения Суботина (2:02.46 мин).

Световната и европейска шампионка в зала и носителка на сребърни медали от световно и европейско на открито Екатерина Конева логично не срещна съпротива и спечели с 14.27 м. Тя не остана доволна от резултата, но обеща, че в Пекин нещата ще изглеждат по съвсем друг начин.

Оксана Кондратиева стана шампионка на Русия в хвърлянето на чук с 68.60 м след силна серия от четири опита над 68 метра.

Сергей Литвинов, бронзов медалист от европейското през миналата година, очаквано спечели титлата на чук при мъжете с 76.01 м. Той обясни, че резултатът му не е силен, просто не му е било ден, но продължава подготовката за Пекин. Негов треньор е баща му – Сергей Литвинов-старши, олимпийски и двукратен световен шампион, бивш световен рекордьор.

litvinov_1

Валентин Смирнов спечели бягането на 1500 м с 3:48.18 мин, но този резултат е далеч от норматива и Русия няма да има представител в тази дисциплина при мъжете.

Не така стоят нещата при жените на 1500 м, където винаги е имало силни бегачки. Опитната Татяна Томашова стана шампионка на страната с 4:04.48 мин и ще бяга в Пекин. В своята кариера 40-годишната атлетка има две световни титли и една европейска, както и сребро от олимпийските игри в Атина`2004. След състезанието Томашова заяви, че е изпълнила програмата минимум – да се класира за световното първенство, сега остава да влезе във форма за него. А голямата й цел са олимпийските игри догодина – това е единствената липсваща титла в колекцията й.

Наталия Аристрахова за трета поредна година е шампионка на Русия на 3000 м с пр. Сега резултатът й е 9:35.07 мин. Втора с 9:36.56 мин е Людмила Лебедева, а трета – Екатерина Досейкина с 9:45.17 мин. И трите ще бягат в Пекин.

При мъжете на 3000 м с пр. титлата спечели Илдар Миншин с 8:34.46 мин, но за световното първенство покрити нормативи имат завършилият втори Илгизар Сафиулин и Николай Чавкин.

Сребърният медалист от европейското в Цюрих и световен шампион в зала на троен скок Люкман Адамс стана шампион на Русия с 17.34 м – покрит норматив за световното първенство. Освен него в Пекин ще скача и Дмитрий Сорокин. Адамс е първият тъмнокож състезател в националния отбор на Русия, баща му е нигериец, а майка му – рускиня.

adams

Вера Ребрик спечели титлата на Русия в мятането на копие с 64.93 м. Втора остана световната шампионка от 2011 година и сребърна медалистка от олимпийските игри в Пекин Мария Абакумова с 61.26 м. И двете имат покрит норматив за световното първенство. Колкото до самата Ребрик, тя е родена в Ялта и до миналата година представляваше Украйна на международни състезания, но след влизането на Крим в състава на Русия, копиехвъргачката вече защитава цветовете на руския флаг.

vera-rebrik

Ирина Тарасова стана шампионка на гюле с 18.01 м, но след финала беше видимо недоволна от резултата си, който не й гарантира участие в китайската столица.

Главният треньор на „Сборная“ Юрий Борзаковски сподели, че очакванията са за 5 – 6 златни медала на световното първенство.

Ето и съставът на Русия за световното първенство в Пекин.

Мъже

400 м. Павел Ивашко.

800 м. Константин Толокоников.

Маратон. Алексей Реунков.

3000 м с пр. Николай Чавкин, Илгизар Сафиулин.

110 м с пр. Сергей Шубенков.

400 м с пр. Денис Кудрявцев, Николай Шаблюев, Тимофей Чалий.

Скок височина. Даниил Циплаков, Иван Ухов.

Овчарски скок. Александър Грипич, Георгий Горохов, Иван Гертлейн.

Скок дължина. Александър Менков, Сергей Полянский.

Троен скок. Люкман Адамс, Дмитрий Сорокин.

Гюле. Максим Сидоров, Александър Лесной.

Чук. Сергей Литвинов.

Копие. Дмитрий Тарабин, Валерий Иордан.

Десетобой. Илия Шкуренев.

50 км ходене. Александър Яргункин. 

4х400 м. Павел Ивашко, Денис Алексеев, Денис Кудрявцев, Павел Тренихин, Владимир Краснов, Артем Денмухаметов.
Жени

400 м. Ксения Рижова, Ксения Задорина, Екатерина Ренжина.

800 м.Анастасия Баздирева, Евгения Суботина.

1500 м. Анна Щагина, Татяна Томашова, Екатерина Шармина.

5000 м. Елена Коробкина, Гулшат Фазлитдинова.

Маратон. Мария Коновалова, Алина Прокопиева.

3000 м с пр. Наталия Аристархова, Людмила Лебедева, Екатерина Досейкина.

100 м с пр. Нина Морозова, Екатерина Галицкая.

400 м с пр. Даря Кораблева, Вера Рудакова, Наталия Антюх.

Скок височина. Анна Чичерова, Мария Кучина.

Овчарски скок. Анжелика Сидорова.

Скок дължина. Даря Клишина, Юлия Пидлужная, Елена Соколова.

Троен скок. Екатерина Конева. 

Диск. Елена Панова, Юлия Малцева, Екатерина Строкова.

Копие. Вера Ребрик, Мария Абакумова. 

Седмобой. Любов Ткач.

4х100 м. Елизавета Демирова, Ксения Рижова, Марина Пантелеева, Екатерина Смирнова, Анна Кукушкина, Анна Егорова, Виктория Ярушкина.

4х400 м. Мария Михайлюк, Екатерина Ренжина, Ксения Рижова, Ксения Задорина, Алена Мамина, Ксения Аксенова, Надежда Котлярова.

Share Button