Лице от корицата: Радослава Мавродиева
Радослава Мавродиева е едно от лицата на новия брой на списание “Атлетика”, което излиза на 20 април. Atletikabg.com ви предлага част от материалите в изданието за бронзовата медалистка от европейското първенство.
На европейското първенство в зала в чешката столица Прага Радослава Мавродиева нареди името си сред тези български атлети, които имат отличие от голямо първенство при мъжете и жените. На 7 март Радослава завоюва бронзов медал от еврошампионата с резултат 17.83, като само Анита Мартон (19.23 – национален рекорд на Унгария) и Юлия Ленцюк (Блрс) – 18.60 успяха да тласнат повече от българката.
Първите години в атлетика са посветени на спринта
Радослава Мавродиева е родена на 13 март 1987 година в град Сливен. На същата дата през 1985 година в същия град е роден и националния рекордьор на гюле и двукратен световен шампион за юноши Георги Иванов.
Бъдещата шампионка на гюле започва да тренира лека атлетика през 1998 г. при Валентина Желязкова, която е сестра на майка й. Първоначално Желязкова насочва племенницата си към спринта, където след няколко години Радослава записва известни успехи.
През зимата на 2001 година Мавродиева се класира на 4-то място на 60 метра на зимния шампионат в Ямбол при 14-годишните девойки. Измерването е ръчно, а Мавродиева записва 8.3, колкото имат всички състезателките от 3-о до 6-о място. Само Димитрина Спасова (8.0) и Тезджан Наимова (8.2) имат по-добри резултати от останалите атлетки. На същото състезание Мавродиева взима бронзов медал на 200 м с 27.7, като надбягва дори бъдещата световна шампионка за девойки на 100 и 200 м – Наимова, която не успява да влезе на финал „А”. Лятото на същата година Радост, както я наричат по близките й хора, става вицешампионка на 200 м (26.4) и на 400 м (60.6).
Следващата 2002 година Радослава преминава при девойките младша възраст и се класира за финал „Б” на 200 и 400 м през зимата, а през лятото е финалистка на 100 м.
Последната година от спринтьорската кариера на атлетката от Сливен е 2003 г., когато тя е четвърта на финала на 400 м за девойки младша възраст през зимата. През пролетта на 2003 година Радослава и треньорката й решават се пробват на гюлето, а на 1 юни Мавродиева вече е шампионка за девойки младша възраст в дисциплината с 12.65. Три седмици по-късно на първенството при старшата възраст тя няма конкуренция на гюлето и с масивен личен рекорд от 13.39 отново е на върха в дисциплината.
През септември Радослава участва за първи път в националния отбор на на България при девойките старша възраст и печели бронзов медал с 13.00.
Това е началото на една кариера в гюлето, която продължава и до днес.
Първи международни успехи
През 2004 и 2005 година Радослава Мавродиева загатва невероятния си талант за гюлетласкачка. Освен, че е най-добрата в сектора при девойките младша и старша възраст, още през 2004 година постига феноменалните 17.12, само на 4 сантиметра от националния рекорд за девойки младша възраст на Светла Миткова – 17.16 от 1983 година. През 2004 година Радост става 6-а на световното първенство за девойки в Гросето, Италия с 15.79 в спор с две години по-големи от нея атлетки. На същото първенство съгражданинът й Георги Иванов става световен шампион на гюле. След световното Радослава и Георги са балкански шампиони за юноши и девойки старша възраст в боснеския град Баня Лука.
През 2005 година Мавродиева вече е най-добрата ни гюлетласкачка при жените, а на европейското първенство за юноши и девойки старша възраст в Каунас, Литва тя отново регистрира призово класиране – пето място с 15.72.
Стоп за три години
За съжаление възходящата кариера на една от най-добрите български атлетки днес спира за три години. След лични проблеми Радослава се отдалечва от атлетиката през 2006, 2007 и 2008 година. През 2006 година завършва средното си образование в спортното училище „Димитър Рохов” Сливен. През това време съперничките й от Европа стават едни от най-добрите тласкачки в сектора, но Мавродиева е далеч от гюлето.
Радослава не обича да говори за този период от живота си и след няколко години Валентина Желязкова успява да я убеди да започне отново с атлетиката и тя се завръща, за да навакса някой пропуснати моменти.
По същото време по-малката сестра на Радослава – Женя поема по нейния път. Женя има талант и замества сестра си като шампионка при девойките младша и старша възраст на гюле, докато сестра й не състезава. Под ръководството на Желязкова тя има и участия в националния отбор, но също спира да тренира.
Завръщането и първите успехи при жените
През 2009 година Радослава подновява тренировки. Завръщането към големия спорт не е лесно. В първата година след прекъсването тя има посредствени резултати за класата си, а през 2010 година възстановява старата си форма с шампионска титла през зимата и резултат 16.58. През 2011 година постига личен рекорд от 17.54 в зала и е шеста при жените на Европейската купа по зимни хвърляния в София.
Наближват олимпийските игри в Лондон през 2012 година. Валентина Желязкова и Радослава Мавродиева вече гледат към големия форум. За първи път Радост преминава границата от 18 метра с 4 килограмовия уред и заминава за европейското първенство в Хелзинки с личен рекорд 18.20. Там показва стабилна форма и с 18.14 е шеста – първи голям успех при жените.
Олимпийските игри в Лондон, обаче са крах за гюлетласкачката ни. Мавродиева прави три фаула в квалификациите. Това е тежък момент за нея и треньорката й, но пътят продължава. През 2013 личния й рекорд вече е 18.67, което е заявка за призово класиране на всяко голямо първенство. Мавродиева участва в поредица големи състезания преди триумфа в Прага – европейско първенство в зала – Гьотеборг 2013, световен шампионат на открито – Москва 2013, световно първенство в зала – Сопот 2014, еврошампионата в Цюрих 2014, европейски купи по зимни хвърляния и балкански шампионати.
Упоритоста дава своите плодове и в началото на 2015 година Радост се нарежда до най-сериозните имена в 90 –годишната история на българската лека атлетика. Тя печели бронзовия медал на европейското първенство в Прага на 7 март.
Мавродиева заминава за Прага с трети резултат в европейската ранглиста за сезона – 18.34 – постигнат на турнир „Академик” в Добрич и оправдава европейската си позиция. Дни по-късно на Европейската купа по зимни хвърляния на открито записва нов успех с 4-о място.
Още за Радослава Мавродиева и нейн плакат ще намерите в новия брой на списание “Атлетика”.
Снимки: Илиан Телкеджиев