Етиопците Негесе и Дибаба спечелиха маратона на Токио

Етиопските атлети Ендешау Негесе и Бирхане Дибаба победиха в маратона на Токио. Това беше първият за 2015-та от маратоните със „златен етикет“ по квалификацията на ИААФ.

Въпреки студеното време, силния вятър и непрекъснатия дъжд, състезанието при мъжете бе изключително оспорвано. Първата половина от дистанцията бе преодоляна за 63:23 мин, а на 35-ия километър осем атлети имаха шанса за първото място. На 25-ия километър изненадващо отпадна по-малкия брат Бекеле – Тарику. След това миналогодишният победител кениецът Диксън Чумба демонстрира самочувствие и вдигна темпото. Етиопецът Ендешау Негесе беше единственият, който го последва. На 38-ия километър Негесе, който до този момент имаше само един силен резултат на маратона в Дубай от 2013 година (2:04:52 ч), от своя страна вдигна темпото. Петте километра между 35-ия и 40-ия бяха преминати за 14:25 мин. Така 2 километра преди финала етиопецът поведе и задържа преднината си до края, като финишира за 2:06:00 ч. Драмата за Чумба бе пълна, след като бе застигнат и от олимпийския и световен шампион Стивън Кипротич. Макар 800 м преди финала разликата между двамата бе 80 м, Кипротич успя да го застигне и да спечели с една секунда преднина. Резултатът 2:06:33 ч на угандиеца е добро начало на сезона, в който основната му цел е защита на световната титла.

Миналата година Бирхане Дибаба завърши втора. Сега обаче бе решена да се пребори за първото място. Малко след 30-ия километър етиопката се откъсна напред и не позволи на никого да я застигне, за да победи с 2:23:15 ч. Олимпийската шампионка Тики Гелана, също от Етиопия, се движеше втора, но в последните километри бе изпреварена от кенийката Хела Кипроп. Времето на Кипроп е 2:24:05 ч срещу 2:24:26 за Гелана.