Отново световен рекорд на маратона в Дубай

Етиопецът Хайле Леми Берхану спечели маратона на Дубай при мъжете с личен рекорд 2:05:28. В бягането при дамите етиопката Аселефеч Мергиа триумфира с 2:20:02, а 19-годишната й сънародничка Суре Демисе завърши четвърта с 2:20:59, което световен рекорд за девойки на маратон.
Миналата година 18-годишният етиопец Цегайе Меконен триумфира в Дубай с фантастичното за юноша постижение 2:04:32, което е настоящия световен рекорд за юноши в маратона.
В тазгодишното издание се очакваше представяне на супер звездата Кенениса Бекеле (Етиопия), който обаче се отказа малко след 30-я километър след здравословен проблем. Бекеле бягаше до 28-я километър с водещата група, но след болки в крака изостана и спря.
Второто място при мъжете бе Лелиса Десиса (Ет), който е победител на Дубайския и Бостънския маратон през 2013 г. Десиса постигна 2:05;52 за второто си място, а трети стана Дерибе Роби с 2:06:06. Първите 12 при мъжете са от Етиопия.
В женското бягане победителката Мергиа се бори до последните метри със световната шампионка по полумаратон Гладис Чероно (Кения), която направи дебют на маратон в Дубай. Мергиа победи Чероно само с 1 секунда – 2:20:02 срещу 2:20:03.
Третото място остана за друга кенийка Луси Кабуу с 2:20:21 в едно бягане 10 жени слезнаха под 2:24 часа.
Маратонът на Дубай е със „Златен етикет“ по категоризацията на ИААФ, а наградния фонд е над 1 милион долара. Победителите получават по 200 000 долара, премиите за второ и трето място са съответно 80 000 и 40 000 долара, а за световен рекорд при мъжете и жените има още по 100 000 долара бонус.
В рамките на маратона се проведе и двустранна среща между АБАФ (Асоциацията на балканските атлетически федерации) и атлетическите федерации на страните от Персийския залив на 10 км, а двама българи също бяха включени в тима на АБАФ. Подробности може да прочетете тук.
Президентът на Българска федерация лека атлетика и АБАФ – Добромир Карамаринов също бе официален гост на събитието, както и Себастиян Коу, вицепрезидент на ИААФ, Дахлан Ал Хамад (Катар), вицепрезидент на ИААФ, президент на азиатската атлетическа асоциация и на атлeтическата федерация на Катар, Хамад Калкаба Малбум (Камерун), президент на африканската атлетическата конфедерация и Анти Пилакоски (Финландия), член на съвета на Европейската атлетика.