Европейският шампион по маратон Рон Хил няма ден без бягане вече 50 години

Бившият британски маратонец и участник в три олимпийски игри Рон Хил осъществи своята голяма мечта всеки ден да пробягва поне по една миля (1.6 км) в продължение на 50 години.
Рон Хил взима решението да бяга всеки ден поне по една миля през 1964 г. след олимпийските игри в Токио, където той завършва 18-ти на 10 000 м и 19-ти в маратона – представяне, което сам определя като „катастрофа“. Тогава англичанинът се зарича да тренира съвестно ежедневно, за да изстиска максимума от себе си. И така вече 50 години без пропуснат ден. Без нито един. Любопитното е, че дори когато през 1993 г. претърпява автомобилна катастрофа, като в резултат е със счупен гръден кош и ляга на операционната маса, още на следващия ден шокира лекарите, като с патерица изминава една миля за 27 минути.
76-годишният атлет сам е определил за себе си понятието „бягане“ – преодоляване с тичане поне на една миля дневно. „Когато се превърне в навик, просто го правите. Обличате се и излизате на улицата, – казва Хил. – Започнете да бягате и след 5 минути ще намерите своя ритъм и най-вероятно ще получите удоволствие от това“.
За 50 години Рон Хил, според дневниците, които си е водил, е пробягал около 256 000 км. Това прави около 5100 км на година или 14 – 15 км средно на ден. Разбира се, тук се включват и годините му като активен състезател, когато логично и обемът е бил по-голям.
Рон Хил е един от най-добрите маратонци през 60-те и 70-те години на миналия век. Той е шампион от европейското първенство в Атина през 1969 г. и бронзов медалист две години по-късно в Хелзинки. През 1970 г. е победител в Игрите на британската общност с нов световен рекорд – 2:09:28 ч, като преминава първите 10 км с убийствено темпо – 29:24 мин. Сред големите му успехи е и първото място на маратона в Бостън, САЩ, през 1970 г с резултат 2:10:30 ч – подобрен рекорд на трасето с цели три минути. Два пъти е победител на силния маратон в Енщенде, Холандия. В кариерата му има няколко световни рекорда – освен на маратон (2:09:28 ч), и на 10 мили (47:02 мин; 46:44 мин), на 15 мили (72:48.2 мин), на 16 мили (75:22.6 мин). На олимпийските игри в Мексико през 1968 година е 7-ми на 10 000 м, а четири години по-късно в Мюнхен е 6-ти на маратон.
За последен път Рон Хил бяга маратонската дистанция на 100-то издание на състезанието в Бостън през 1996 г, когато е на 58 години. Оттогава участва на по-къси дистанции. Но впечатляващото е, че има пробягани общо 115 маратона, 29 от които с резултат под 2:20 мин.
Още като активен състезател през 1970 година Рон Хил, който има завършено висше образование по химия и текстил, основава собствена фирма за производство на спортна екипировка „Ron Hill Spors“. Фирмата е пионер в разработката на някои технологии, които днес считаме за нещо обикновено: извитите прихлупващи се шорти, мрежестите потници, водоустойчивите шушлякови екипи, светлоотразителните ивици по тях. Повечето от идеите му идват, докато тренира рано сутрин или късно вечер.
През септември Рон Хил навърши 76 години. А 50 години без пропуснат ден за бягане той отбеляза на 20 декември по време на традиционното съботно любителско състезание на 5 км в Хитън парк, Манчестър (отговарящо на провеждащото се от година и половина и у нас в София, Варна, Бургас и Пловдив 5kmrun). Хил завърши 245-ти от 360 участници, като пробяга дистанцията за 29:20 мин. Разбира се, той не смята да спира дотук, а продължава да бяга всеки ден, както го е правил вече 50 години.
Може би малцина знаят, че Рон Хил е близък приятел на един от най-добрите български маратонци за всички времена Петко Кърпачев (2:19:30 ч).
Боян Ив. БОЙЧЕВ