Турнирът „Децата на София“ събира млади надежди от цялата страна

Малки атлети от цялата страна ще участват в деветото издание на турнира „Децата на София“. Състезанието ще се проведе на националния стадион „Васил Левски“ на 4 октомври от 10:00 часа.

Според главния организатор Магдалена Христова, в турнира се очаква да се включат около 400 деца. „Състезанието се превръща в малко национално първенство, имаме заявки от цялата страна – каза Христова. – В България няма много прояви за деца и затова интересът е голям.“ Тя сподели, че не е срещнала трудности с организацията, защото „когато имаш желание, всичко става“ и благодари на всички, които са й помогнали. После разказа, че малко случайно е станала треньор, но сега в състезанието ще участват 50 нейни атлети. Децата имат нужда от изява на стадиона и турнирът им дава този шанс. Самата тя се опитва да превърне спорта при децата в „навик за в бъдеще, за цял живот“. „На това ме научи моят треньор и сега това искам да предам и на децата в моя клуб“ – заяви Маги. Освен тренировките на своите лекоатлети, тя води кондиционната подготовка на баскетболистите от „Буба баскет“, които също ще се пуснат в надпреварата.

Председателят на БФЛА Добромир Карамаринов заяви, че „турнирът е важен не само за развитието на леката атлетика, но и за бъдещето на спорта, на нацията, на младото поколение“. „Преди време пред подрастващите стоеше въпросът какъв спорт да изберат. Сега те имат много повече пътища, но спортът ще помогне в житейския път на всеки един, защото учи  на ред, на дисциплина, на труд, на взаимопомощ, калява волята. Всички положителни навици се каляват чрез спорта. Затова ние разглеждаме тази проява не само като селекция за бъдещето на леката атлетика, но и като начин на възпитание – каза още Карамаринов. – Маги, една от най-големите ни атлетки, остана в спорта ни и се отдаде на това да предаде всичко, което може и знае за леката атлетика. Тя е и най-активният ни преподавател по програмата „Детска лека атлетика“, която спечелихме като проект от ИААФ.“

Организатор на турнира е СК „Приорити“ на Магдалена Христова съвместно с БФЛА. Право на участие имат деца, родени до 1999 г. Дисциплините, в които ще се състезават, са: 60 м, 100 м, скок дължина, 300 м, 600 м, 800 м, скок височина и гюле. Самата Маги Христова е дългогодишна национална състезателка на 100 м и скок дължина.

Първото издание на турнира е през 2007 г, когато организатор е СК „Юнивърсъл“. От 2012 г. състезанието се поема от СК „Приорити“.

decata_1

Share Button