Оскар Писториус е виновен

Най-известният състезател параолимпиец беше признат за виновен за убийството на своята приятелка Рийва Стенканкамп днес (12 септември) в съда в столицата на Южна Африка – Претория.
Писториус застреля приятелката си на 14 февруари 2013 г. в дома си с четири изстрела и по-късно твърдеше, че е я помислил за крадец, след като тя се е опитала да го изненада по случай празника на влюбените. Съдията по делото обяви бившия атлет за виновен в непредумишлено убийство, за което той може да бъде наказан с до 15 години затвор. Ако беше признат за умишлено убийство, както пледираше обвинението, Писториус щеше да получи доживотна присъда или 25 години лишаване от свобода.
Процесът, който се проточи повече от година, се следеше с огромен интерес от всички големи световни медии.
Писториус е една от най-известните фигури в параолимпийското движение, тъй като по рождение краката му са отрязани до коляното и се състезава със специални протези. Южноафриканецът е параолимпийски шампион на 200 м от Атина 2004 г., на 100, 200 и 400 м от Пекин 2008 г. и на 400 м и 4х100 м от Лондон. Той участваше и на официални състезания за професионални атлети, като дори взе сребърен медал с щафетата 4х400 м на ЮАР (бяга в сериите) от световното първенство в Тегу, Южна Корея през 2011 г.
Писториус даже предизвика дискусия и разследване на ИААФ за протезите с които бяга. Някои специалисти лансираха теория, че той получава предимство с протезите си и в началото на 2008 г. екип на ИААФ му направи специални биомеханични тестове в Германия, който доказаха предимството на протезите, но само в бягането по права. След доста процедури и спорове, дали може да участва на олимпийски игри, той не бе допуснат да бяга в Пекин, а само участва на параолимпийските състезания, където нямаше конкуренция в спринтовете на 100, 200 и 400 м.
На олимпийските игри в Лондон Писториус стана първият атлет без крака, който участва на този форум с професионалните атлети. Тогава той стигна до полуфиналите на 400 м, а по-късно участва и в щафетата на ЮАР 4х400 м на финала, където южноафриканците останаха осми от девет отбора.
Личните рекорди на Оскар Писториус са: 100 м – 10.91, 200 м – 21.30 и 400 м – 45.07.