Тайните в храненето на олимпийските шампиони

Как се хранят олимпийските шампиони? Какво е по-специалното в тяхната диета? Тези въпроси със сигурност си задават мнозина и търсят някаква тайна, чрез която да открият разковничето за успеха в пазарската чанта или в чинията с вечерята. Американката Алисън Филикс, шампионка на 200 м, споделя, че често пъти в супермаркета хората с интерес оглеждат количката й, за да разберат какво ще яде. Неведнъж сме говорили, че правилното и здравословно хранене наистина е важна част от успеха и условие за дълга спортна кариера. В следващите редове ви оставям насаме с някои от олимпийските шампиони и с техните споделени „тайни“. Изводите мисля, че можете да си направите сами.
Започваме нашия обзор с една от най-големите звезди на леката атлетика днес – световния рекордьор и олимпийски шампион на 800 м Дейвид Лекута Рудиша. Неговата диета изглежда доста традиционна. Той казва, че два са основните компоненти в нея: като всеки кениец обожава угали (каша от царевичен грис, нещо подобно на нашия качамак), а като представител на племето масаи набляга на телешкото месо. Кашата угали му дава въглехидрати, а телешкото месо осигурява белтъчини и се препоръчва за повишаване на нивото на червените кръвни телца. Освен тези традиционни за кенийците ястия, Рудиша хапва и печено пиле, което е много лека и питателна храна, различни супи, които се усвояват също така лесно, много плодове и кисело мляко. Млякото също е любима храна на племето масаи. Шампионът набляга на факта, че е важно не само какво се яде, но и кога да се яде. Храната преди старт трябва да е лека и питателна. Никакви експерименти с непознати ястия, на които не се знае как ще реагира организмът. Ето и други факти: кениецът използва масажа и физиотерапията като средства за възстановяване. Само че няма до себе си професионален масажист, както подобава на олимпийски шампион, а ползва услугите на своите съотборници. Практика е кенийците да се масажират един друг след тежка тренировка. Интересен момент е, че Рудиша никога не тренира на тартан или каквато и да е изкуствена настилка. Цялата си специална работа той провежда с шпайкове на стадион, покрит със сгур.
Казахме вече за телешкото месо. Оказва се, че и Мохамед Фара, олимпийският шампион на 5000 и 10 000 м, също е негов почитател. Любимото му ястие е телешка пържола „ала англе“, което ще се рече, че е запечена само отгоре, а отвътре е сурова. Повечето хора у нас едва ли биха включили точно тази пържола в менюто си. Аз съм ял няколко пъти и ми харесва, но все пак внимавайте, защото суровото месо може да бъде много опасно. Гарнитурата на Фара към бифтека е обилна порция спагети със зеленчуци – нещо традиционно за бегач на дълги разстояния.
Олимпийският шампион и световен рекордьор на 110 м с пр. Ариес Мерит споделя, че доскоро диетата му не е била сред образцовите. Това е и една от причините постоянно да е преследван от травми през последните години. Но сега всичко това е променено. „Никаква пица, никакъв сладолед, никакви бонбони и сладки неща“ – категоричен е Мерит. Основната му храна са много зеленчуци и постно месо. Американецът избягва и млечните произведения. Хърделистът с име на древногръцки бог е уверен, че именно благодарение на новата стриктна диета са и успехите му. Другото важно нещо в режима му е пълноценният нощен сън. Мерит споделя, че се чувства много по-здрав и по-силен отпреди, тренировките са по-качествени, а травмите са вече минало.
За Юсейн Болт е казано и изписано много. Ние също сме публикували достатъчно материали в предишни броеве на списанието. Легендарни станаха прословутите пилешки хапки, с които започна преди години пътят към върха на големия спринтьор. Но истината е доста по-прозаична. Обикновено хората мечтаят да прочетат как някой си нарушил режима и да си кажат „и той е като нас“. Но макар да се държи като шоумен преди старта и след финала на голямо състезание, ежедневието му на спортист е подчинено на строг режим, част от който е стриктната диета. Той се храни шест пъти на ден, като 60% от храната са белтъчини, 30% са въглехидрати и едва 10% – мазнини. Белтъчините ги осигурява от месо: свинско, пилешко или риба, но постно приготвени, без никакво пържене. Основният източник на въглехидрати е ямсът – особен вид картофи, които се отглеждат в Ямайка и страните от региона. Тези картофи са изключително богати на растителни хормони, които подпомагат хормоналния баланс в организма и засилват производството на тестостерон. Чисто месо и качествени въглехидрати – това е диетата на Юсейн Болт. За да не се отклонява от нея, треньорът му е наел специален готвач. Колкото до легендата с пържените пилешки хапки – обяснението е наистина доста прозаично. Спринтьорът търсел пилешко месо, което се усвоява лесно от организма, но не можал да намери и се отбил в заведение от верига за бързо хранене. Все пак не е нещо ново, а храна, която всички сме опитвали. Останалото е … реклама.
Оказва се, че сред шампионите има и други почитатели на ямса. Кешорн Уолкот от Тринидат и Тобаго, който изненадващо стана шампион на копие в Лондон, също сподели, че този вид картофи са една от основните му храни. Другата е растението таро (внимавайте да не го объркате с карти за гледане със същото име). У нас се отглежда като декоративно растение, но в този регион от света служи за изхранване на населението. Изключително богато на витамини, минерали и други полезни вещества. Консумират се всичките части: листа, стъбло, корен. Растението е отровно, но при продължителна термична обработка отровата се унищожава. Не знам дали дали е заради ямса или заради тарото, но Кешорн Уолкот се превърна в национален герой на своята страна.
Без екзотични храни, но по специален списък се храни олимпийският шампион в скока на дължина Грег Ръдърфорд. Този списък е изготвен от неговия треньор и от диетолога на английския национален отбор. „Правилната диета е ключът към успеха“ – уверен е британецът. Той е ограничил въглехидратите до минимум, особено в състезателния период, защото смята, че те пречат на скоростта и отскока. Една седмица преди състезание си позволява малко шоколад, тестени изделия и различни видове ядки. Когато останат три дни, тези продукти се изключват, а храната става много лека, белтъчна, като основното е месо с много зеленчуци. Ръдърфорд отдава предпочитания на пилешкото месо, но не отказва и телешка пържола. Единствено през зимата, в подготвителния период , може да си позволи различни сладкиши, които обожава.
Интересна е и концепцията за храненето на Аштън Итън, олимпийски шампион в десетобоя. Той смята, че „колкото по-малко крака има една храна, толкова по-близо е до земята и съответно е по-добре“. По тази логика следва, че пилешкото е по-добре от телешкото, а рибата – още по-добре от пилешкото. Закуската на Итън е много стабилна. Тя трябва да осигури достатъчно енергия и в същото време да съдържа белтъчини, за да притъпи чувството на глад в следващите часове, докато трае изнурителната тренировка. Затова тя обикновено включва бекон от пуйка с две яйца, препечен хляб, кисело мляко и купа с мюсли. За останалата част от деня американецът избира измежду любимите си храни: макарони със сирене, ризото със зеленчуци и месо, скариди, риба.
А сега да обърнем внимание на нежната половина. Шампионката на 200 м Алисън Феликс към тренировъчния план има и хранителен, базиран на около 3000 калории дневно. Всеки ден тя знае по списък какво ще яде и спазва строг режим. „Свободен“ ден е сряда, когато си позволява да хапне, каквото си иска. Затова, ако й се прияде нещо извън списъка или не толкова здравословно, тя с нетърпение чака срядата. Това е стимул, нали? Феликс обръща особено внимание на закуската. Както повечето хора, и тя сутрин често няма време, но си налага да седне и да закуси спокойно. Това й осигурява енергия за останалата част от деня. Закуската й обикновено е овесена каша с мляко и захар. „Става бързо и е много полезна“ – споделя спринтьорката. Към нея – чаша кафе. Обядът е лек, за да не натоварва организма преди втората тренировка – сандвич със салата и много плодове. След всяка тренировка тя пие протеинова напитка за възстановяване на уморената мускулатура. Вечерята е по-обилна и включва риба, постно телешко или пилешко месо с гарнитура от много зеленчуци и картофи или макарони. Американката признава, че често пъти е толкова изморена, че й се иска просто да си купи нещо от веригите за бързо хранене или някой полуфабрикат, но си налага да застане пред печката и да си приготви нещо наистина полезно, което да я възстанови за следващия ден. Единствената храна, която не е сред полезните и с която Филикс редовно злоупотребява (всяка сряда), е сладоледът. Освен с храна, спринтьорката се възстановява и с водни процедури – ледена вана или гореща вана с английска сол.
Другата голяма американска спринтьорка, шампионката на 400 м Саня Ричард – Рос, също има изработен строг хранителен режим. Тя има пет бегови тренировки седмично, два пъти ходи на пилатес и четири пъти тренира в силовата зала. Диетата й е базирана на 2700 – 3000 калории дневно. Пържените храни са изключени изцяло, месото е печено на грил, за предпочитане пилешко или риба. Към него има гарнитура от варен ориз или картофи и огромна купа със салата. Между храненията Рос пие прясно изцеден сок от моркови или от броколи. След тренировка се възстановява с протеинов шейк. Хранителните добавки, които задължително ползва, са рибено масло и таблетка мултивитамини с минерали. Преди състезание традиционно си похапва макарони със зеленчуци и малко месо.
Рускинята Ана Чичерова, която спечели олимпийската титла в скока на височина, също не смее да се отклони от диетата, наложена й от нейния треньор Евгений Загорулко. Когато преди време дошла при него, той я накарал да свали пет килограма, преди да започнат да работят. Основополагащ принцип е да не се слага никаква храна в устата след 19 часа. „След този час устата се заключва с ключ и се отключва само за разговори“ – категоричен е специалистът. Чичерова напълно е изключила сладкишите от своето меню, ограничила е до минимум тестените изделия, а с това и риска от някой и друг излишен килограм.
Да се лиши от любимите си сладки неща, най-вече кексчета и шоколад, е принудена австралийката Сали Пиърсън, олимпийска шампионка на 100 м с пр. Тя признава, че обожава сладкишите, но е предразположена към напълняване и те буквално се лепят по фигурата й. За да поддържа състезателно тегло, Пиърсън работи с диетолог и се храни основно с риба и зеленчуци. Освен от сладкиши, австралийката се лишава и от хляб, спагети, но е съгласна, че тази промяна се отразява много добре на спортната й форма.
Дженифър Сур
Олимпийската шампионка в овчарския скок Дженифър Стучински – Сур, която успя да победи в пряк сблъсък фаворитката Елена Исинбаева, също е променила в последните две години хранителния си режим, но основно поради здравословни проблеми. Тя не може да яде продукти, съдържащи глутен. Затова в менюто й е включен само безглутенов хляб. Поради същата причина тя вече не консумира спагети, пица. Затова диетата й е основана на зеленчуци, както задушени, така и пресни под формата на салата със зехтин, много плодове и печена риба, като любимата й е сьомга. Това й осигурява достатъчно енергия от въглехидрати (по време на състезание скачачите на овчарски скок изразходват около 100 калории на всеки 15 минути), белтъчини за възстановяване на мускулите и мазнини, богати на омега-3 мастни киселини.
Ще завършим с Джесика Енис, атлетката, която хвърли във възторг цяла Великобритания, спечелвайки олимпийската титла в седмобоя. Британката от малка е свикнала да се храни добре, защото родителите и държат много на домашната храна и умеят да я приготвят добре. Научена е да яде почти всичко, не обича само риба и мляко. Закуската на Енис обикновено е купа с мюсли и чаша портокалов сок. На обяд не се храни много, за да не й е тежко по време на тренировка – най-често сандвич с шунка и зеленчуци и чаша портокалов сок. Вечерята е по-обилна и невинаги се вписва точно в рамките на здравословната кухня. Шампионката умее да приготвя вкусна лазаня, както и спагети с кюфтета и доматен сос. Но понякога просто изпържва малко месо с чили. „Ние, атлетите, също сме хора“ – казва Енис. Затова след състезание си позволява да разпусне на вечеря с нездравословна храна и някоя и друга чаша вино. И не разбира хората, които я питат дали е вярно, че атлетите ядат само салата и не си позволяват никакъв шоколад. Поне в нейната пазарска чанта шоколад има много често.
Това са диетите на част от олимпийските шампиони в Лондон. Както виждате, нищо шокиращо. Това са хора, които водят здравословен начин на живот, много тренират и се хранят правилно. Преди време разговарях с лекар за диетата на болните от диабет. Тогава тя ми каза, че това не е диета, а начин на хранене, който е нормален и правилен за хората. Просто ние сме възприели вредни навици, които ни изглеждат нещо нормално. Нещата са обърнати наопаки.
Затова, ако човек се храни като олимпийските шампиони и съобрази храната си със своята двигателна активност, със сигурност ще бъде по-здрав. Ако и тренира упорито като тях, може един ден да се качи на почетната стълбичка. Но не забравяйте, че храненето е само една много важна, но малка част от пътя.
Боян Ив. БОЙЧЕВ