Най-добрите атлети за 2019-а година: 400 м с препятствия

В началото на 2020-а година авторите на www.atletikabg.com и www.worldathletics.org ще ви припомнят кои бяха най-силните атлети и най-запомнящите се моменти в различните видове дисциплини в света и България през 2019-а.

Една от най-силните дисцилини в света с два световни рекорда при жените и фантастични резултати при мъжете бе 400 м с препятствия.

Далила Мухамад

Жени

Сезонът на 400 м с препятствия за жени бе двубой между две американки и доведе до падане на световния рекорд. 20-годишната Сидни Маклафлин бяга 52.75, като девойка през 2018-а година, а олимпийската шампионка Далила Мухамад имаше солиден сезон през същата година.

Битката между двете започна в Осло, където Маклафлин победи с 54.16 срещу 54.35 на Мухамад. Истинската бомба хвърли Далила на първенството на САЩ с подобряването на 16-годишния световен рекорд на Юлия Печонкина с 52.20. Маклафлин се задоволи с второто място и 52.88.

Местата отново бяха разменени на финала на „Диамантената лига“ в Цюрих в края на август. Маклафлин спечели с 52.85, а Мухамад се задоволи с третото място и 54.13.

Върхът на сезона, обаче, бе на световното първенство в Доха. Притисната от по-младата си сънародничка Далила Мухамад подобри за втори път световния рекорд с 52.16, Сидни Маклафлин бе само на 0.07 секунди зад нея с второ постижение за всички времена – 52.23.

Кристина Борукова

Мухамад стана Атлетка на света и оглави световната ранглиста с двете си рекордни постижения, но Маклафлин е първата жена в историята с три бягания под 53 секунди на 400 м с препятствия в един сезон.

На финала в Доха Ръшел Клейтън (Ямайка) спечели бронза с 53.74, въпреки че, не бе слизала под 55 секунди през сезона. Леа Спрунгер зае четвъртото място с 54.16 – национален рекорд на Швейцария.

Кристина Борукова бе без конкуренция в България и доведе личния си рекорд в дисциплината до 58.49, а всичките й пет бягания бяха под 60 секунди.

Националната рекордьорка на 400 м и 400 м с препятствия Ваня Стамболова стартира само един път на хърделите на световното военно първенство и зае седмото място с 62.77. Бояна Чепилева (62.01) и Никол Андонова (62.12) бяха другите атлетки с резултати под 63 секунди.

Карстен Вархолм

Мъже

Блестящите постижения на Абдерахман Самба (Катар), Карстен Вархолм (Норвегия) и Рай Бенджамин (САЩ) през 2018-а доведоха до супрер очаквания през 2019-а. Козтузия на ахилеса на Самба в средата на сезона доведе до редки срещи на триото, но годината все пак влезе в историята на дисциплината като рекордна.

И това беше заслужа на Вархолм, който между май и октомври победи седем пъти (шест от тях с постижения под 47.50, а само първия му турнир в студения Стокхолм бе 47.85). Сезонът на Вархолм бе най-силният в историята на дисцилината. От 17 атлети бягали под 47.50 само 4 са го правили повече от 4 пъти в кариерите си, но нито един в един сезон. Дори легендарните американци Едуин Моузис и Кевин Йънг са бягали само по 3 пъти под тази граница за един сезон. Вархолм и Самба сътвори и първото състезание в историята с два резултата под 47 секунди. На финала на „Диамантената лига“ в Цюрих норвежецт се наложо над американеца с 46.92 срещу 46.98.

Отляво: Рай Бенджамин, Карстен Вархолм и Абдерахман Самба.

Ето и любопитна статистика за средното постижение от топ 5 за един сезон:

1. Карстен Вархолм (Норвегия) – 47.210 (2019)
  2. Рай Бенджамин (САЩ) – 47.322 (2019)
  3. Абдеррахман Самба (Катар) – 47.332 (2018)
  4. Кевин Йънг (САЩ) – 47.366 (1992)
  5. Едуин Моузис (САЩ) – 47.402 (1981)

Това подчертава силата на триото – Вархолм, Бендажамин и Самба. И докато Йънг и Моузис достигат своя пик на 26 години, Вархолм (23), Бенджамин (22) и Самба (24) са няколко години по-млади, а битката за олимпийската титла може да доведе и до по сериозни постижения.

На хоризонта се появяват и още млади таланти. Бразилският тийнеджър Алисън Дош Сантош спечели бронзов медал на световното за юноши през 2018-а с 49.78, а година по-късно завърши годината със седмо място при мъжете и личен рекорд от 48.29.

Николай Николов

Най-добрият на 110 м с препятствия Станислав Станков оглави и ранглистата на 400 м с хърдели в единственто си бягане с 52.07. Останалите шест постижения бяха на Николай Николов, който записа резултати между 52.48 и 53.59.