Александра Начева и Стойко Цонов са номер едно в анкета за младежкия спорт в България

Световната шампионка на троен скок за девойки под 20 години Александра Начева и треньорът й Стойко Цонов получиха поредно признание в началото на 2019-а година.

Начева, която през 2018-а стана също шампионка на младежките олимпийски игри и вицешампионка на европейското първенство за девойки под 18 години, оглави безапелационно анкетата на сайта за детско-юношески спорт Viasport.bg, S Media и Фондация „Играй с Развитие“ и бе наградена на церемония на 6 януари в Образователно-спортен комплекс „Лозенец“ в София.

Наставникът й Стойко Цонов пък бе обявен за номер едно сред треньорите на млади спортисти. Александра получи за първото място колело от българския производител „Спринт“, а Цонов картина от пловдивската художничка Неда Начева.

В анкетата участваха 159 спортни журналисти, които посочиха 42 състезатели от 21 вида спорт, както и шестима треньори и четири отбора. Александра и Стойко спечелиха с голяма преднина пред другите номинирани. Подгласници на Начева в анкетата бяха плувецът Антъни Иванов, който бе победител през 2017-а година, когато Александра бе втора. Третото място бе за тенесистът Адриан Андреев.

Вицешампионът на чук на Европа при юношите под 18 години и младежките олимпийски игри Валентин Андреев зае седмо място в анкетата.

Още двама атлети бяха посочени от анкетираните. Спринтьорът Веселин Живков е на 25-о място, а специалистката на гюле Яна Копчева е на 32-о място.

На церемонията присъстваше и най-бързият българин в последните шест години – Денис Димитров, който спечели тази анкета през 2013-а година.

За отбор на годината при подрастващите бе обявен тимът на България при девойките под 17 години.