Кои атлети взеха последните диаманти?

В петък вечерта в Брюксел се състоя последният финален етап от Диамантената лига за тази година.

Повечето от световните шампиони от Лондон взеха своето, за други атлети това бе своеобразен реванш.

Руснакът Сергей Шубенков, който в Лондон остана втори на 110 м с пр., този път беше безапелационен. Той прелетя прелетя дистанцията за 13.14 сек – колкото и на световното, като поведе след петото препятствие. Втори остана испанецът Орландо Ортега с 13.17 сек, а американецът Арес Мерит трябваше да се задоволи с третото място (13.20 сек).

На 200 м този път световният шампион Рамил Гулиев (Турция) не бе така убедителен – 20.02 сек. Той бе изпреварен от двама американци: Ноа Лайлс спечели с 20.00 сек, а неговият сънародник Амир Уеб е втори с 20.01 сек.

В бягането на 800 м най-бърз бе сребърният медалист от олимпийските игри в Лондон-2012 Найджъл Амос от Боствана с 1:44.53 мин. В това изключително оспорвано бягане втори и трети завършиха представителите на силната полска школа Марцин Левандовски и Адам Кщот, съответно с 1:.44.77  и 1:44.84 мин.

Много интересно се разви бягането на 3000 м с пр. Водачът в световната ранглиста за сезона американецът Иван Джагър водеше бягането обиколка преди финала, но там бе застигнат от олимпийския и световен шампион Конеслус Кипруто (Кения) и сребърния медалист от Лондон Суфиан Ел Бакали (Мароко). Мароканецът пробва да се измъкне, водеше буквално до последните метри, когато бе застигнат от кениеца. Иван Джагър държеше третата позиция до последното водно препятствие, но го премина много лошо, падна и групата го застигна. Американецът все пак успя да се пребори за третото място. Така почетната стълбичка бе копие на тази в Лондон – Кипруто с 8:04.73 мин, Ел Бакали с 8:04.83 мин и Джагър с 8:11.71 мин.

В мятането на диск литовецът Андрюс Гуджюс показа, че неслучайно е световен шампион. Той изпрати диска на 68.16 м за първото място. След него останаха ямаецът Федрик Дакерс с 66.31 м и световният шампион от Пекин-2015 Пьотр Малаховски (Полша) с 65.73 м.

В тройния скок никой не може да спре двукратния олимпийски и трикратен световен шампион Крисчън Тейлър (САЩ). И в Брюксел той се наложи убедително със 17.49 м. След него се наредиха неговият сънародник Уил Клей със 17.35 м и кубинецът Педро Пичардо със 17.32 м.

В спринта на 100 м Йохан Блейк загатна за себе си с победа с 10.02 сек. Той изпревари американеца Майк Роджерс с 10.09 сек и своя сънародник Джулиан Форт с 10.12 сек.

При жените в скока на височина вече втора година господарка е Мария Ласицкене (Кучина).  Двукратната световна шампионка без проблеми победи в състезанието с 2.02 м. След като си осигури победата, тя направи и неуспешни опити на 2.08 м. Това бе 18 поредна победа за рускинята през този сезон и 15 с резултат над 2 метра, а от 1 юли 2016 тя не познава вкуса на поражението вече в 27 поредни състезания. Втора завърши втората от Лондон-2017 Юлия Левченко (Украйна) с 1.94 м, а трета е чехкинята Михаела Хруба с 1.88 м.

След отказването от активна състезателна дейност на Елена Исинбаева без конкуренция в овчарския скок е и гъркинята Екатерини Стефаниди. Олимпийската, световна и европейска шампионка стигна до 4.85 м за първото място. С 4.75 м са другите две атлетки на почетната стълбичка: американката Санди Морис я преодоля от първи опит, а канадката Алиша Нюман – от втори.

Олимпийската шампионка на 100 м Илейн Томпсън от Ямайка, която бе с доста екстравагантна прическа, успя да завърши по най-добрия начин сезона. Тя спечели, макар и измъчено бягането в късия спринт с 10.92 сек. Мари-Жозе Та-Лу от Кот д`Ивоар завърши втора с 10.93 сек. Нигерийката Блесинг Окабаре е трета с 11.07 сек.

На 400 м с пр. олимпийската шампионка американката Далайла Мухамад, която остана втора на световното в Лондон, този път се реваншира с победа – 53.89 сек. Чехкинята Сузана Хейнова завърши на втора позиция с 53.93 сек. Американката Ашли Спенсър е трета с 54.92 сек.

Разбяга се и олимпийската шампионка на 400 м Шона Милър от Бахамите. Тя постигна най-добър резултат в света за сезона – 49.46 сек. Нигерийката Салви Ейд Насер е втора с 49.88 сек, а трета е американката Кортни Около с 50.91 сек.

Не допусна изненада олимпийската и световна шампионка на 1500 м кенийката Кейт Кипйегон. Тя надделя в сбъсъка със Сифан Хасан (Холандия) с 3:57.04 мин срещу 3:57.22 мин. Трета завърши друга кенийка – Вини Чебет с 4:00.18 мин.

Световната шампионка кенийката Хелен Обири не беше много свежа по време на бягането на 5000 м. Въпреки това тя успя да се събере и обиколка и половина преди финала поведе на своята сънародничка Каролин Кипкируи. Обири успя да устиска преднината и спечели с 14:25.88 мин срещу 14:27.55 мин. Сенбере Тефери от Етиопия успя да се пребори за третото място с 14:32.03 мин.

Не се получи силно състезанието в скока на дължина при жените. Ивана Шпанович (Сърбия) взе частична компенсация за малшанса на световното, когато в най-силния й скок номерът на гърба й остави следа в пясъка. Сега обаче тя успя да спечели с 6.70 м. Англичанката Лорийн Юджен е втора с 6.65 м, а американката Шакила Сондерс е трета с 6.64 м. Изненадващо сребърната медалистка от световното рускинята Даря Клишина завърши на седма позиция с 6.49 м.

В мятането на диск при жените нямаше никакъв спор за първото място. Двукратната олимпийска и двукратна световна шампионка хърватката Сандра Перкович изпрати диска на 68.82 м. Дани Стивън от Австралия заслужи второто с 65.85 м, а на трето завърши кубинката Дения Кабалеро с 64.61 м.