4.87 на овчарски скок в Централна гара

Ден преди първия финал на Диамантената лига, на централната гара в Цюрих имаше овчарски скок за жени, който завърши с много силни резултати. Едва за трети път в историята 2 атлетки преодоляха повече от 4.85 в едно състезание!

Олимпийската и световна шампионка Екатерини Стефаниди удължи победната си серия на 15, но този път имаше изключително сериозна конкуренция от вечно втората Санди Морис (САЩ). Американката започна с успешни първи опити на 4.52 и 4.62, но след това се измъчи на 4.72 преди да премине над летвата в третия си скок. Стефаниди нямаше грешка на първите си три височини: 4.62-4.72-4.77. Морис също се справи с 4.77 от раз, но бе на второ място. След това тя преодоля 4.82 от първи опит, а гъркинята направи първия си фаул и ролите се размениха.

Стефаниди се отказа от следващите си два скока на 4.82 и отиде на 4.87. Санди, която беше преди нея в стартовия лист, успя да покори и тази височина от първи опит и направи лично постижение за сезона. Екатерини не се поколеба и на свой ред превзе летвата в първия си подход и се върна на първото място, тъй като на предните височини имаше само една грешка срещу две на Морис. И двете не успяха да преминат над 4.92. Трета завърши Кейти Нейджиот (САЩ) с 4.72 пред Холи Брадшоу (Вбр), Никол Бюхлер (Швейц), Лиза Ризих (Гер), Ярислей Силва (Куба) и Алиша Нюман (Кан) с по 4.62.

Морис, която взе сребърни медали на последните олимпийски игри и на световните в зала и на открито, има личен рекорд 5.00 от миналата година и общи три състезания над 4.90. Стефаниди два пъти е скачала повече – 4.91 при световната си титла в Лондон и 4.90 на турнира „Милроуз Геймс” в зала в Ню Йорк през 2016-а. Тогава за първи път имаше две атлетки над 4.85 в едно състезание – Деми Пейн също преодоля 4.90, но завърши втора. На 12 март същата година, на първенството на САЩ Морис спечели с 4.95 пред Джен Сур с 4.90, а Пейн беше трета с 4.85.