Резултати и класиране на българите в първия ден на европейското първенство за младежи и девойки до 23 години

Трима българи участваха в първия ден (13 юли) на европейското първенство за младежи и девойки до 23 години в Бидгошч, Полша.

Даниел Анков започна българското участие в квалификациите на скок дължина и регистрира 7.28 (-0.5), което му отреди 26-а място. Квалификационната норма за финала бе 7.65, а лични рекорд на Анков през тази година е 7.70. Треньор на роденият в Плевен атлет в световният шампион за юноши (1998-а) и европейски за мъже в зала (2000-а) – Петър Дачев.

Докато течеше квалификацията на скок дължина Живко Стоянов бяга в четвърта серия на 400 м, където зае 7-а позиция  с 47.65. Това постижение му отреди 20-о място в крайното класиране без участие в полуфиналите.

Следобяд на същия ден Рената Петкова се доближи до личния си рекорд (51.09) на диск с 50.17 в квалификациите и остана на 14-о място. За място във финала й трябваше резултат над 50.91.

В първия финала на шампионата – 10 000 м за младежи победи Карлос Майо (Испания) с 29:28.06 пред Аманал Петрос (Германия) 29:34.94 и Емануел Левис (Франция) 29:42.85.