Тихомир Иванов с победа във Вааса и норматив за световно първенство

Финалистът от олимпийските игри Рио 2016 в скока на височина Тихомир Иванов донесе първо място на българския отбор на европейското отборно първенство – първа лига във Вааса, Финландия на 24 юни.

Иванов спечели състезанието още на 2.19, където отпаднаха останалите шест конкурента. Плевенчанинът продължи с 2.23 от първи опит, направи фаул на 2.26, но се прехвърли на 2.28, които превзе от раз.

На 2.30 Тихомир започна колебливо, но покори височината от трети опит, въпреки студеното и дъждовно време. Постижението е норматив за световвното първенство в Лондон, а Иванов е шестия българин с квота за най-голямото спортно събитие на 2017-а след Ивет Лалова-Колио (100 м и 200 м), Радослава Мавродиева (гюле), Момчил Караилиев (троен скок), Георги Цонов (троен скок) и Митко Ценов (3000 м стипълчейз).

mde

След 2.30 Тихомир направи още един опит на 2.33 и се отказа от останалите си скокове.

Българският отбор заема 11-о място след втория ден от състезанието с 92.5 точки след отбора на Естония 97.5 и преди тимa на Дания – 80.5.