Четири норматива покрити на „Вулпев-Бахчеванов”

По време на традиционния турнир-мемориал „Вулпев-Бахчеванов” четирима атлети покриха нормативи за участие на големи международни състезания. Вече ви информирахме за Георги Цонов и неговото постижение в тройния скок.

Сега ви предлагаме подробности за надпреварата в този сектор, както и за останалите покрити нормативи на турнира в Пловдив (11 юни, неделя). Цонов започна с 16.02, но във втория си опит постигна 16.84 и си осигури квота за световното първенство в Лондон. Стандартът за тази дисциплина е 16.80. В последния си опит 24-годишният атлет направи още по-силен скок и се приземи на 16.93 (вятър 0.8 м/сек), с което се изкачи на 19-о място в световната ранглиста за сезона и на 6-о в европейската! Георги има личен рекорд 17.03 (2015), със сантиметър повече от този на неговия баща Стойко Цонов през 1995-а.

35-годишният Момчил Караилиев завърши втори на „Вулпев-Бахчеванов” с 16.74 (лично за сезона) и остана само на 6 см от норматива, а трети беше Румен Димитров с 16.24. Пламен Петков (роден на 29 октомври 1997 г.) завърши четвърти с 15.82, но с този резултат си осигури участие на европейското първенство до 23 години в Бидгошч (13-16 юли). Изискването за този шампионат е 15.55.

20-годишният Николай Николов (Тракия 96 – Пловдив) бе втори на 400 м с препятствия с 52.32 след Хенри Окорие (Нигерия) с 52.26. Николай също намери място в отбора за Бидгошч, тъй като норматива за неговата дисциплина е 52.4. Досега той имаше 52.82, с които взе титлата на държавното първенство във Велико Търново на 4 юни.

16-годишният талант Веселин Живков спечели своята серия в Пловдив с 21.95 и за първи път при допустим попътен вятър „слезе” под 22 секунди на 200 м. В края на май той постигна 21.57, но с вятър от 2.5 м/сек. Живков взе квота за световното първенство за кадети в Найроби (12-16 юли), тъй като норматива на 200 м е 22.05. По-бързи от Веско на „Вулпев-Бахчеванов” бяха първите трима в последната серия: Силян Георгиев 21.33, Николай Тодоров 21.68, Борислав Тонев 21.75.