Кипйегон и Обири станаха номер 1 в света в Шанхай

Олимпийската шампионка на 1500 м Фейт Кипйегон (Кения) защити първото си място от миналата година на Диамантената лига в Шанхай на 13 май.

Кипйегон победи с 3:59.22 като надделя над етиопката Дауит Сеяум – 4:00.52, а трета стана Бесу Садо (Етиопия) с 4:03.10. Времето на Кипйегон е най-добро в света за тази година. През 2016-а тя стана първа в китайския мегаполис с 3:56.82.

Сънародничката й Хелън Обири, която бе втора на олимпийските игри в Рио на 5000 м, направи фантастично бягане в тази дисциплина и застана начело на световната ранглиста с 14:22.47. Вицешампионката на света Сенбери Тефери (Етиопия) зае второто място с 14:31.76, а двукратната световна шампионка на кроскънтри за девойки Летесенбет Гудей (Етиопия) е трета с 14:36.84 – трето постижение за девойки за всички времена.

Световната рекордьорка и олимпийска шампионка Рут Джебет (Бахрейн) бе най-бърза на 3000 м стипълчейз с рекорд на турнира – 9:04.78 като надбяга вечната си съперничка световната шампионка – Хивин Кийенг (Кения) – 9:06.72. Това беше реванш след загубата от Кийенг в Доха на първия турнир от „Диамантената лига“ на 5 май. Трета с 9:07.08 е друга кенийка Селифин Чепсол – бронзова медалистка от световното по кроскънтри.

В бягането на 800 м при мъжете първите пет бяха кенийци, а двукратният олимпийски шампион и световен рекордьор Дейвид Рудиша завърши изненадващо четвърти с 1:45:36 и отстъпи на Кипйегон Бет – 1:44.70, Роберт Бивот – 1:45.15 и Фегюсън Ротич – 1:45.17. Победителят Бет станаа световен шампион за юноши до 20 години през 2016-а .