Плюсове и минуси за младите ни атлети в Тбилиси на 16 юли

Лиляна Георгиева остана на метри от медала на първото европейско първенство за юноши младша възраст в Тбилиси на 16 юли, а още  6 български атлети се представиха в третия ден на състезанието.

Лиляна записа постижение 2:09.76 за четвъртото си място на 800 м в грузинската столица.

Варненката Силвия Георгиева участва във финала на 2000 м стипълчейз и регистрира 7:03.01 за 13-ото място. Убедителна шампионка в тази дисциплина стана Ана Хелвиг (Дания) с 6:34.52 и преднина от 40 метра пред Тира Павук (Унгария) 6:41.70 и Лора Онтл (Хърватия) 6:43.60.

В полуфиналите на 800 м за юноши съотборникът на Силвия Георгиева от „Евър – Варна) Мануел Петров направи поредно бягане под 1:55, но с 1:54.98 се класира пети в своя полуфинал и е 10-и в крайното класиране. За финала на тази дисциплина се класираха само атлети с резултати под 1:52.

Двама българи участваха в квалификацията на троен скок. Представителят на силната сливенска школа Димитър Атанасов постигна само 13.88 (0.6) – на метър от личния му рекорд, което го остави на 19-о място, а атлетът от Ямбол Георги Начев скочи – 14.62 (-2.3) – девети резултат в квалификациите и ще е единственият български атлет, който ще се бори за призово класиране на финал на 17 юли. Джуд Брайт-Дейвис (Великобритания) бе най-добър в тази дициплина в квалификацията с 15.40 (-0.6).

Ариана Кузманова също не можа да доближи шестте метра  в квалификациите на скок дължина и с един успешен опит 5.53 (0.7) остана на 18-о място и няма да участва на финал. Словенката Мая Бедрач оглави квалификациите с 6.27 (1.4), а резултат 5.95 даваше право на финал.

Националната рекордьорка на копие Михаела Петкова беше далеч от възможностите си и постигна 40.95 за 24-а позиция в квалификациите. Дуарте Мораис (Норвегия) поведе европейската ранглиста за годината в дисциплината с 57.51.

Алекс Христов изпрати диска (1.5 кг) на 50.20 в пресявките и е 20-и от двете квалификационни групи. Първите дванадесет юноши, които ще участват на финала се събраха в резултати от 53.66 до 58.99.