Жестока битка в тройния скок в Пловдив

Само сантиметър раздели първото и второто място на троен скок при мъжете на турнира „Вулпев/Бахчеванов“ в Пловдив.

Златозар Атанасов спечели с 16.64 (0.6) срещу 16.63 (0.3) на Момчил Караилиев, а трети в състезанието е Румен Димитров 16.46 (1.0).

Атлетът на България за 2005-а година Караилиев започна с 16.29 и поведе състезанието. Във втори опит Димитров го надскочи с 16.38, но Караилиев си върна първото място в третия си скок с 16.63.

В първите три опита Атанасов регистрира фаул, но в четвъртия взе победата с 16.64 и направи още един добър скок в последния опит с 16.54.

Димитров успя само да подобри до 16.46 в четвъртото излиза в сектора.

Четвъртото място в Пловдив зае балкансия шампион за юноши Пламен Петков с 15.35 (норматива за световното първенство за юноши старша възраст е 15.60).

С резултатите си първите двама покриха норматива за европейското първенство в Амстердам от 16.55, но нямат нормата от 16.85 за олимпийските игри.

Такъв метраж имат от лятото на 2015-а година Георги Цонов и Румен Димитров, които също са кандидати за европейско първенство, но в ранглистата за сезона към 30 май са след Златозар Атанасов и Момчил Караилиев.

Цонов също участва на турнира в Пловдив и спечели скока на дължина със 7.58. Той има 16.39 на троен скок през този сезон от турнира в Пекин, където стана шести, а Румен Димитров е с 16.46 от „Вулпев/Бахчеванов“.

На европейското първенство и олимпийските игри всяка страна има право само на трима представители, което ще остави един от четиримата асове извън националния отбор за Холандия.

В тройния скок при жените в Пловдив спечели Андриана Бънова, но с цената на жестока контузия. Бънова започна с 13.58 (0.2), но в стремежа си за по-добър резултат се контузи и може би няма да се появи на състезание до края на годината. По-рано перз сезона травма извади от страоя и фдруга елитна атлетка българска атлетка в тройния скок – балканската шампионка за 2015-з Петя Дачева, която също гонеше нормативи за европейско първенство и олимпийски игри.

В скока на дължина при жените Милена Миткова отново постигна качествен резултата от 6.44 за победата, но целта й е 6.55, което ще и даде право на участие на европейското първенство.