Американски футболист оглави ранглистата в скока на дължина с 8.45!

Внимание, внимание! Всички скачачи на дължина – на събрание! Състезател по американски футбол направи 3 опита над 8.40 и оглави световната ранглиста в скока на дължина за сезона.

25-годишният Маркиз Гудуин е нападател на позиция „уайд рисийвър” в състава на „Бъфало Билс” от НФЛ (Националната футболна лига на САЩ). Той получи разрешение от своя отбор да преследва място в олимпийския отбор на САЩ по лека атлетика. И Гудуин засега се възползва максимално от дадения шанс.

На турнира в Бе Мао (Гваделупа) той направи отлична серия: 7.90-8.43-8.21-фаул-8.44-8.45 и на три пъти подобри най-добрия резултат в света за годината. Ранглистата на открито досега се оглавяваше от Рушвал Самааи с 8.34 от първенството на Република Южна Африка преди месец. По време на сезона в зала, №1 пък беше Маркиз Денди, който първо стана шампион на САЩ с 8.41, а след това взе и световната титла с 8.26.

Гудуин имаше сериозна конкуренция от своите сънародници в Гваделупа. Майк Хартфийлд завърши втори с 8.34 (имаше още 8.32 и 8.20), Денди – трети с 8.19, а Джарвис Гач – четвърти с 8.07. В началото на април Гач стигна до 8.35 при вятър от 2.7 м/сек, а при допустим до 8.24.

Маркиз Гудуин е световен шампион за юноши в скока на дължина и на 4х100 м от 2008-а. През 2011-а той взе сребърен медал на световните студентски игри, но отпадна в квалификацията на шампионата на планетата в Дегу. През 2012-а Гудуин спечели олимпийската квалификация на САЩ  с личен рекорд 8.33, но на игрите в Лондон се класира едва 10-ти със 7.80. Това беше последното му състезание преди да се концентрира на американския футбол. Миналата година той направи феноменално завръщане в сектора след 3-годишно прекъсване – четвърто място на първенството на САЩ с 8.37 (вятър 3.6 м/сек). За целия сезон участва само в две състезания, като на второто взе сребърен медал на Пан-Американските игри с 8.27 (4.5 м/сек).

През зимата на 2016-а Гудуин подобри личния си рекорд на 60 м с 6.67, а в скока на дължина отново не му достигна само едно място за да представя САЩ на световно първенство. Той завърши трети на националния шампионат, а само първите двама намериха място в отбора.